den anderen kant van de stad Hoorn voor ons zagen. Langs de Blokdijk kwaamen wij op den zeedijk en voorts langs den zeiven tot voor de stad Hoorn, die van deeze zijde een fraaye entré heeft. Het parool "Jan Maager" gegeven zijnde, trokken wij binnen. Wij zagen, de stad doorrijdende, een groot gedeelte van dezelve die welgebouwd is en de oude tekens van welvaaren heeft. Het huis van de geweesen Gecommitteerde Raden van het Noorderkwartier91 dat een deftig aanzien heeft passeerden wij voorbij en bij Jan Maager, die wij vonden aan de Edammer Poort te woonen, hadden wij alle het genoe gen onze brieven van de respektiven vrouwen te vinden, 't geen niet weinig toebragt onze genoegens te vermeerderen. Terwijl wij onze paarden van het nodige lieten verzorgen, deeden wij een wandeling door de stad, bezochten de Admiraliteits- en Compagnieswerven, daar alles doods was, zagen het teken der hooge vloeden aan zeker huis aan de haven die bij extra-vloe den thans door een sluis, na de vloed van 1775" gebouwd, kan afgeslooten worden, en verfrischten ons met een kop thee, na hetwelk wij wederom te paard steegen met het voorneemen naar Edam te rijden. Wij hadden den zeedijk en voorts een gedeelte der trekvaart over de Lange Brug, tot aan de Beetserdijk langs gereeden, ziende de dorpen Scharwoudt en Schaerdam links van ons liggen, toen ons de lust bekroop om in pas sant een gedeelte van de schoone Beemster te zien. Wij veranderde dus ons plan en reden rechts af naar het dorp Beets langs de Ringvaart van de Beemster gelegen, kwaa men na lang rijdens over de brug bij de zaagmoolen in de Beemster, die wij langs de Neckerweg, dwars over de nieuw gemaakte keerkade voor de inundatie langs de Rijperweg doorreeden en zagen dus, hoe wel niet het schoonste gedeelte van deeze bedijkte meer die [7545]'" morgen groot is, echter een groot gedeelte van dezelve. De avond begon toen reeds te vallen en wij waaren verblijd bij den Zuiderweg links af naar Purmerend te kunnen rijden alwaar wij voor een geslooten poort, die op het eerste gezicht een onaangenaame sensatie verwekte, aankwaamen, doch geopend wordende, ons een zorg van het hart gleed, en alzo 's avonds ten 10 uuren in het logement De Doelen arriveerden. De danspartij van Medemblik, gevolgd door de tour van deezen dag, had ons meer als éénen voorigen dag vermoeid, waarom wij na een spoedig soupé ons ter ruste leiden. Op den 13e Junij (de zevende dag na ons vertrek van huis) waaren wij allen weer gereed om de reis te vervolgen. Alvoorens echter bezichtigden wij de stad die volkrijk en door de voornaame markten welvaarend is. "...wij...bezochten de Admiraliteits- en Compagniesurerven, daar alles doods uras". Gezicht op het admira liteitsmagazijn te Hoorn. De opheffing van de V.O.C. in 1798 en de concentratie van de marine in Medemblik betekenden voor zowel Hoorn als Enkhuizen een zware slag. Pen- en penseelteke ning, anoniem, ca. 1800. 28 92. Gebouwd in 1631-1632. Sinds 1878 is het Westfries Museum in het gebouw gevestigd (Kerkmeijer, 1941, pp. 72-76). 93. Tijdens de stormvloed van 14 op 15 november 1775 liep Hoorn gedeeltelijk onder water. Bovendien werd de sluis in de Hoornse zeewering bij de Oosterpoort zwaar beschadigd. In 1777 begon men met de bouw van een nieuwe sluis bij de Hoofdtoren. Ter dekking van de kosten werd er een loterij georganiseerd (Wigard, 1999). 94. In het manuscript niet ingevuld.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2000 | | pagina 28