krabben (lain >roet Nog een fragment uit de Britse kaart uit 1801 besproken in de inleiding (noorden links). Onder de Hondsbossche Zeewering (Great Sand Dyke). De Britse batterijen aan de kop van de Hondsbossche en de Slaperdijk en bij Jacob Claessluisje (Zyper Sluys), Krabbendam en Eenigenburg zijn duidelijk ingetekend. boomen voorzien. In dit dorp heeft men voornaame vee-markten, waar van wij des te meer overtuigd wierden door het zien van schaapshokken rond om de muur van het kerkhof die daar een vaste plaats scheenen te hebben." Wij vertoefden onder een vrolijk kopje thee omtrent één uur in dit dorp, en vervolgden toen wederom met nieuwe lust onze reis.De weg neemende dwars over de Zijper- of Schulpdijk naar de Schager brug, zijnde de plaats alwaar de generaal Daendels het eerst zijn hoofdkwartier nam na dat de Engelsche troupes tusschen de Groote en Kleine Keeten geland waaren, terwijl de defensie toen langs de Ooster Egalements Sloot geschiede.'8 Van Schaager brug 't geen een aangenaam gesitueerde buurschap schijnt uit te maaken, reeden wij rechts langs de Groote Sloot en voorts links de Keyzerweg" tot aan het logement genaamd "Het Zand", alwaar wij 's avonds ]4° 9 uuren halte hielden. Het aangenaame weer van deezen dag en de onderscheiden belangrijke situaties door 14 36. Op 10 september 1799 waagde het Frans-Bataafse leger een grote aanval op de Britse posities in de Zijpe (zie hier voor noot 27). Eenigenburg werd tot twee keer toe tever geefs aangevallen door de eerste brigade van de tweede Bataafse divisie onder Dumonceau (Van Uythoven, 1999, p. 86). 37. De Schager lammeren- en schapenmarkt is nog steeds bekend (Lambooij e.a., 1996, pp. 77-79. 146, 213-215). 38. Toen de Engelse voorhoede op 27 augustus 1799 tussen Groote en Kleine Keeten voet aan wal zette, was in Noord-Holland alleen de eerste Bataafse divisie onder Daendels aanwezig, die zijn hoofdkwartier in Schagerbrug had gevestigd. Na het mislukken van tegenaanvallen op de landende Engelsen en de ontrui ming van het aan de landzijde onverdedigde Den Helder viel Daendels terug op de genoemde linie langs de Ooster Egalementsloot in de Zijpe. Op de 30' trok Daendels nog verder terug en wel op een stelling tussen Schermerhorn en Alkmaar (Van Uythoven, '999. PP- 7°"75. 78-81; Jonker, 1999, pp. 18-19). 39. Bedoeld is de Keinsmerweg van de Keins naar 't Zand. 40. Onleesbaar woord. Jvwp -Vtrard

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2000 | | pagina 14