11.sloegen w\j linksaf naar Egmond op Zee". Gezicht op het dorp met links de vuurtoren en het kust- baken. Aquarel door J.A. Crescent, 1799. bracht ons tot bij het dorp waarvan ons eerst de kerk en eenige weinige huisen in 't gezicht komende ons deed vermoeden een klein vissersdorp te zullen zien. Wij waaren derhalven bij de kerk genaderd zijnde, gefrappeerd een welgebouwd volkrijk dorp voor ons te hebben, alwaar wij tevens het genoegen hadden de vrouwen met het platvisch droogen wakker bezig te zien, die van daar in groote hoeveelheid naar Braband en el ders verzonden word. Eene prachtige vertooning leverde de Noordzee voor ons op wanneer wij tot op 't strand genaderd waaren. De variable land- en duin-gezichten welke wij deezen dag tot hiertoe gehad hadden, wierden als in één ogenblik door een onbeperkt gezicht over den wijden Oceaan vervangen." En daar de meeste vissers uit hoofde van de Zaturdag zoals doorgaans op de vissersdorpen langs onze stranden gebruiklijk is, 't huis waaren, en ons van de gezegende onbelemmerde visvangst informeerden, vermeer derde zulks niet weinig onze genoegens, zo dat wij ten hoogsten voldaan met deezen uitstap gemaakt te hebben naar Egmond op den Hoef retourneerden en aldaar ons en onze beesten die ons tot dus verre wel gebracht hadden, het genoegen verschafte van een weinig rust en verfrissing te neemen. In dit aangenaam gesitueerde dorp Egmond op den Hoef zagen wij verscheiden uitge plunderde en beschadigde huisen, door het baldadig bedrijf van onderscheiden troepes, die in den gepasseerden jaare daar geweest hadden geschied, en hoorden hier het Russisch woord, waarvan de landlieden zich bediend hadden om hunne goed keuring aan den Russischen soldaat te kennen te geeven, 't geen door hun met "dob- bere'"1 uitgesprooken wierd." "Van de ruïne van het slot is weinig meer overig...". Het slot te Egmond op de Hoef werd in juni 1573 op last van Diederik van Sonoy verwoest. Toen Conrad c.s. het kasteel bezochten stond alleen de linkertoren waarin het dorpsuur werk was geplaatst nog overeind. De rest was in 1793 voor de sloop verkocht. De klokketo- ren sneuvelde tenslotte in 1832. Penseeltekening door J.E. van Varelen, 16 juli 1789. 11. Zie over het i8'-eeuwse besef van het pittoreske van de zeeCorbin, 1989, pp. 167-183. 12. Het Russische woord "dobre" betekent "goed". 13. Zie over Egmond tijdens de invasie Doets e.a., 1999.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2000 | | pagina 10