dit land boven het ij "Het land boven het IJ: dat is uw land... Een boeiend polderland, waarvoor V de belangstelling uan zeer velen heeft geurekt; waarvan u de geschiedenis krachtig heeft verdedigd tegen onbegrip." Z.K.H. Prins Berhard bij de uitreiking van de zilveren anjer aan Johan Schilstra op 2Ójuni ïgyg. J J SCHILSTRA INLEIDING De Kring van Vrienden van de Hondsbossche wil zijn mede oprichter en jarenlange voorzitter Johan J. Schilstra (1915-1998) in dit jaar 1999, waarin alom de 200' verjaardag van de invasie van 1799 wordt herdacht, eren met de heruitgave van zijn opstel over die roerige periode in de Noord-Hollandse geschie-denis. De eerste druk verscheen in 1986 als uitgave van de Vriendenkring nr. 6. Het is niet een heruitgave zonder meer. Uiteraard, zouden we willen zeggen. Enkele incorrecte passages werden glad gestre ken, maar vooral werd de uitgave verrijkt met kaderteksten en illustraties van J.A. Crescent, de 'oorlogscorrespondent' van rond 1800. Voor de verzorging en aanvullingen tekende Diederik Aten. Daarnaast wordt een korte levensbeschrijving gegeven en een volledig overzicht van Schilstra's publicaties, samengesteld door respectievelijk B. Veer en M. Joustra. De hierna volgende karakterisering van Schilstra's manier van werken ('de schoon heid van de eenvoud') is van de hand van Herman Lambooij. Het bestuur van de Kring van 'Vrienden van de Hondsbossche'. 'DE SCHOONHEID VAN DE EENVOUD' H. Lambooij Op de dag van zijn begrafenis, 14 februari 1998, stonden alle molens in de Schermer in de rouwstand. Eerbetoon aan de man die meer dan wie ook gestreden had voor het behoud van die karakteristieke Noord-Hollandse monumenten. Een treffender omlijsting bij het afscheid van een bevlogen mens is amper denkbaar. Johan Jouke Schilstra, beheerst door de liefde voor polders en dijken van Noord-Holland. Een man, van professie leraar En gels, die de krachten bundelde van velen die de voortzetting van een levend verleden in het heden nastreven. De liefde voor 'zijn' Land Boven het IJ zat er diep in. Hij nam het initiatief tot enkele belangrijke heemkundige verenigingen. Naast onze Vrienden kring waren dat met name de Zuiderzeevereniging en de Boerderijen-stichting. Jarenlang was hij tevens bestuurslid van het Historisch Genootschap Oud-West-Friesland. Misschien was het iets van de naar romantiek neigende noor derling die hem de weg wees naar uitingen van het culturele erfgoed in dit bijzondere stuk Nederland. Of misschien ook de in elke historicus schuilende nostalgische belangstelling voor het oude dat verloren dreigt te gaan; of het nu stolpboerderijen 3

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1999 | | pagina 3