Uitstel kregen zij, maar in 1805 moest het achterstallige wèl worden ingelopen. Tegen die tijd hadden de polderbesturen na eindeloos soebatten een lening van 28.000 gulden van de regering weten los te peuteren om de afgebrande watermolens te her-bouwen. Het natte land leverde zelfs risico's voor de Hondsbossche Zeewering op... Eerst op 10 februari 1800 kwamen de vertegenwoordigers van de zestien dorpen van Duinkavel in Noord-Kennemerland weer bijen. De vergadering van 12 augustus in het oorlogsjaar was niet doorgegaan. De president, Jan Leyen uit Bergen, hield "een gepaste aanspraak" en feliciteerde de leden: één jaar uitstel van betaling. Simon Jonker, president van de municipaliteit van Groet en Cornelis Blom, secretaris, onder tekenden eenzelfde verklaring en verzoek. Enkele rekeningen Wat zeggen de binnengekomen en bewaard gebleven rekenin gen? Dat vele lonen in 1799 zijn betaald voor het bewaken van en werken aan de zwakke plaatsen in de dijken. We lezen hun namen: Dalenberg, Pool, Druyven, Twisk, Groen, Niewehuysen, de Jong, Hoogvorst, Lantman, van Lienen, Booy, Schotvanger, Rentenaar, Voorthuysen, Jonker, Blom, Knoef, Viesker, de Jager... Voor 1,- per dag of een stuiver meer, wordt het werk verricht. We kennen hun loon, helaas niet hun gesprekken. De kosten voor de aankoop van het materiaal voor het herstel van de sluizen zijn telkens honderden en honderden guldens en die voor het opknappen van het hoofdgebouw liegen er bepaald niet om. We lezen wat er is betaald voor geleverd hout, spijkers, lood, teer en touw, tin en blik, dweilen, scheppen en vooral de ingezette ruiten. Voor het in orde brengen van de klok wordt 10:10:- betaald. Voor ledikanten met "derzelver behangsel" 16:14:- en 44:-:-. Voor ladderhuur 5:--:-De prijs voor een nieuwe dubbele Friese klok is 36:--:-, dat is zes weken gemiddeld arbeidsloon. De aankoop van spiegels, tafels, ledikanten en bedden, vier geweren met kruidhoorn staan geno teerd, alsook het repareren van stoelen. Opvallend zijn de hoge kosten voor het afzetten of inkleuren van landkaarten, namelijk 120:--:- en de aankoop van grote aantallen muilen; eenmaal twaalf paar voor/19:12:- en later nog eens achttien paar voor/ 28:16:-. Ze waren bestemd voor de overnachtende bestuursle den. Het is 24 september 1799. C.R.T. Krayenhoff, directeur der fortificaties, tekent in Monnickendam een paar dagen na de eerste slag bij Bergen en twee weken voor die bij Castricum een verslag van de militaire maatregelen ter verdediging van Amsterdam. De Engelsen en Russen zijn ver in Noord-Holland "...met den zeegen, om naar zoveel doorgestane tvedertvaardigheeden die de landing [van] den Engelsche en de Russische armee in anno passato ten gevolge heeft gehad, en tvaarbij den op den 5 augustus van dat jaar de ivegens Schoor! gecommitteerde Dirlc Hoogvorst, op eene getvelddadige ivijse door de Russchen is vermoord gemorde, eikanderen iveder in gezondheid te mogen aantreffen". De slag bij Castricum van 6 oktober ïygg. Links op het untte paard generaal Brune. Er iverd tot het vallen van de nacht verbeten gevochten. Ets van R. Vinkeles naar D. Langendijk.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1999 | | pagina 14