overtuiging, dat de ontwikkelingsgeschiedenis van het kustland niet in de laatste plaats door archiefonderzoek inzichtelijk wordt. Schoorl's 'producten' zijn zonder uitzondering weldoor-timmerd. Jan Bremer tegen een journalist: "Henk was een levensgenieter, maar ook een kluizenaar; als hij met een onderzoek bezig was, dan leefde hij rustig veertien dagen op biskwie." Herman Lambooij in een uitgesproken in memonam: "Henk Schoorl was een onverzettelijke wroeter, een ontembare leeuw, die woekerde met zijn tijd en energie. Henk verklaarde meermalen nog voor 200 jaar werk te hebben. Het meest typerend in Henk was zijn eerlijkheid. Eerlijk voor zichzelf en eerlijk voor zijn werk. Die net zo lang bleef doorwerken tot-ie de waarheid boven water had." Jan Abrahamse in het Waddenbulletin 97-1: "Henk Schoorl is gefascineerd door het kustverloop van de Waddenzee." Ruud Kersten in De Telegraaf (5-1-1990): "Schoorl meent dat de waterstaatsmensen veel kunnen leren uit de geschiedenis." Sjaak Priester in Folia (5-1-1990): "Het lijkt me namelijk best de moeite waard dat u (Henk Schoorl-red.) eens een college zou geven." Haro Hielkema in Trouio (15-12-1990): "Henk Schoorl, amateur-kustdeskundige met wetenschap pelijke kwaliteiten." Kerst Huisman in de Alkmaarsche Courant (20-7-199..): "Dat ene boek, dat Schoorl voor ogen stond, is nu uitgedijd tot vier afzonderlijk te verschijnen studies. Ook wat de historie betreft heeft hij nog plannen. Zo werkt hij aan een onderzoek naar de figuur van Jan Peereboom, Opziener van 's Lands Werken in Holland." Guus Borger in Historisch geografisch tijdschrift 16 (1998) nr. 2: "Henk Schoorl was een aimabel mens en een groot kenner van de geografische en waterstaatkundige geschiedenis van het Nederlandse kustgebied. Het werk van Schoorl wordt gekenmerkt door een grote kennis van de literatuur op een veelheid van terreinen en een gedegen kennis van het bronnenmateriaal. Met scherpzinnigheid heeft hij steeds de zeggingskracht van de afzonderlijke gegevens getoetst en of vernuftige wijze ineengepast tot een samenhangend beeld." Jan Bremer: "Bijna dertig jaar hebben we samen opgetrokken, Henk en ik. Henk's kennis van de cartografie, handschriftkunde, genealogie enz. enz. was vele malen groter dan de mijne. Hij was een vraagbaak voor me, al die jaren. Ik zal Henk zeer missen, hij was mijn vriend." Persoonlijke herinneringen Als secretaris van de Vriendenkring maakte ik Henk Schoorl in officiële zin mee tot en met december 1991. Als gewone mensen hielden we op verschillende manieren contact tot Henk in december 1997 overleed. Ik vond Henk een bijzondere kerel, die de vergaderingen van het Vriendenkringbestuur met zijn energieke aanwezigheid en vele verhalen verlevendigde. Opvrolijkte, zou je bijna kunnen zeggen. Hij had altijd wel iets beleefd of was tijdens een van zijn onderzoeken tegen een of andere wetenswaardigheid aangelopen. Dat wilde hij ons dan graag vertellen en moesten wij wél even aanhoren. Henk's grootste gruwel was het feit dat geschreven bronnen vaak gescheiden waren van bijbehorend kaartmateriaal. Als-ie dat weer eens ergens had aangetroffen, kon Henk flink te keer gaan. "Gelukkig", zei Henk en Johan Schilstra deelde zijn mening geheel, "vind je op zolders soms het een of ander terug". Dan volgde steevast het verhaal van het terugvinden van een verloren gewaand polderarchief op de zolder van een huis van een voormalig polderbestuurder te daar en daar, ergens op het platteland van zus en zo. (Omgunsius, zei mijn groot moeder, als de (plaats)namen je niets aangingen). Aan het eind van de vergadering trok Henk me altijd aan m'n jasje en vroeg hoe het met de kas stond. Hij doelde dan op het onmiddellijk incasseren van gemaakte reiskosten, want Henk was altijd platzak. Bij de presentatie van het plan Schoorl, Henk's eigen alternatieve plan voor natuurlijke kustontwikkeling, maakte hij een bijna verlegen indruk. Zo van, ja ik heb het wel bedacht, maar neem het me vooral niet kwalijk. Toen ik ooit de Eierlandse Dam op Texel bezocht, moest ik sterk aan Henk Schoorl denken, die bijna achteloos met een zwarte viltstift op een groot formaat flip-over een dam zeewaarts aan Noord- Holland tekende. Nu stond ik daar en zag met eigen ogen een enorme plakkaat zand als een pleister aan de kust liggen. Henk, dacht ik toen, dat heb je h'm toch mooi geflikt! Henk was ook een gedreven bergwandelaar. Hij hield van de ..i'L'ïOl 5 aw. ~£WM Anthonie Schoor! (1893 -1964), de uader uan Henk.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1998 | | pagina 5