i. Henk Schoorl 1920-1997, Spoorzoeker der Sedimenten. <Cómo Ie puedo decir? Esto es seguro -aquf hemos estado siempre, y aqui tenemos siempre que estor, escuchando las uoces del uiejo mar. (Gevraagd welke invloed de belangrijke veranderingen die zich hadden voorgedaan op zijn toekomst zouden hebben, antwoordde een visser: "Hoe kan je dat toeten? Eén ding is zeker. Hier zijn toe altijd geweest en hier blijoen we, wat er ook gebeurt, luisterend naar de stemmen van de oude zee."). Norman Lewis in: "Stemmen van de oude zee". Een kleine kamer met langs drie wanden horizontale kast planken die tot het plafond zijn volgepakt met tijdschriften, boeken, dozen, stofmappen en ordners. Vooral veel ordners. Het kleine bureau is beladen met paperassen, kopieën van oude kaarten, aantekeningen en uitgetypte vellen A4. Een bult in de papierberg verraadt de plaats van de eenvoudige schrijfmachine. Een glazen pot met balpennen en kleurpotloden staat wiebelig op een stapel mappen. Op een plank naast het enige raam liggen linialen en driehoeken en staat een luidtikkende wekker, vlak er boven aan de wand hangt een grote klok met exact dezelfde tijdsaanduiding en schokkend oprukkende wijzers. Een telefoon, een antwoordapparaat, een asbak met een pijp. Het is de werkkamer van Henk Schoorl in Hillegom, met daarin het vreemdste kantoorattribuut dat ik ooit zag: een tweedelige aluminium schuifladder! Het blijkt een uiterst praktisch "meubel", want op zolder liggen nog meer gegevens. Voor het volgepakte bureau zit Henk Schoorl voorover gebogen over een kaart van een deel van de Noord-Hollandse kust met een gammele leesbril half op z'n neus. In de gauwigheid herken ik de contouren van de Zijpe, terwijl Henk zijn minuten durende uitleg inleidt met de woorden: "Dat is hier op deze kaart namelijk verdomd goed te zien" en ik kijk vervolgens naar zijn werkmanshand waarvan de wijsvinger mijn oog over de zwarte inktlijnen gidst naar een punt in zee. "Kijk hier", vervolgt Henk, "hier zie je het begin van een verondieping die meer naar het noorden in contact staat met het Marsdiep." Visserman Merkwaardig dat je zo'n man op straat niet zou herkennen als iemand die een ongelooflijke berg maritieme, geodetische en geografische gegevens bewaart, verzamelt, bestudeert, interpreteert en begrijpt. Henk heeft meer het postuur van een visserman dan van een kamergeleerde. Hoewel, die zilverwitte haardos mag er zijn! In z'n werkkamer is Henk ineens de expert van de wordingsgeschiedenis van de Hollandse kust. De geduldige wroeter in onafzienbare archieven; de minutieuze pluizer in gigantische hoeveelheden peilingen, lodingen en metingen; de vasthoudende onderzoeker van mappen vol kaarten en tabellen vol cijfers; de selfmade historisch-geograaf, die uit zou groeien tot een autodidactische wetenschapper. Helaas, Henk Schoorl zal de toetsen van zijn typemachine niet meer aanraken voor het uittikken van een serie gegevens of een 'gepeperde' brief, want hij overleed onverwacht op 10 december vorig jaar in zijn woonplaats Hillegom. Levensloop Henk (Hendrik) Schoorl werd op 1 februari 1920 in Den Helder geboren als oudste zoon in een onderwijzersgezin van zeven kinderen. Van huis uit kreeg hij een brede belangstelling mee voor natuur en literatuur. Na het afleggen van de eindexamens Mulo A en B haalde hij in juni 1938 de onderwijsakte aan de Bijzondere Kweekschool in Den Helder, de stad aan het Marsdiep. Na een halfjaar als 'kwekeling met akte' gewerkt te hebben, was hij tot aan zijn militaire dienst in eind 1939 onder meer als leerlingjournalist verbonden aan de Helderse Courant. Hij publiceerde al in de Helderse Courant van 20 september 1940. Over Den Helder in die dagen: 'Stad in den storm'. Vanaf 1943 tot 1972 werkte Henk bij verschillende bedrijven in de bollensector. Omstreeks 1952 werd hij afdelingschef voor de export naar een aantal Europese landen bij een groot bloembollenexpeditiebedrijf te Hillegom. In 1972 werd Henk admini-strateur van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN), een functie die hij tot 1992 vervulde. Aangespoord door zijn leermeester dr. J. Westenberg, publiceerde Schoorl sinds 1953 daarnaast historische en historisch-geografische artikelen en later boeken met vooral de kust als onderwerp. 'Isaac le Maire. Koopman en Bedijker' in 1969, 'Zeshonderd Jaar Water en Land' in 1973 - Schoorl's klassiek geworden meesterstuk - en 't Oge' in 1979. Henk Schoorl ontving in 1989 de zilveren anjer voor zijn bijdrage aan de cultuur uit handen van Prins Bernhard en in 1990 een ere doctoraat van de Universiteit van Amsterdam. Als doctor h.c. werkte Henk aan zijn laatste grote project over de wordings geschiedenis van de westelijke Waddenzee: De 'Convexe Kustboog'. Een project waarvoor zowel de NAM, als Shell grote belangstelling hadden. Want, zo schreef men in het tijdschrift Nammogram 7 en 8/1994: "Het is wel duidelijk dat als je iets 3 Henk Schoorl in zijn werkkamer (foto Hella Peters).

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1998 | | pagina 3