sluis uit te malen, waardoor tevens Schermerboezem ontlast zou zijn.Om Schermerboezem een zelfde ontwateringscapaciteit te geven als Raaksmaatboezem zouden 40 nieuwe strijkmolens gebouwd moeten worden, 14.000.- per molen,met jaarlijks onderhoud van/500,-. Plus kapitaalrente zou dit een investering betekenen, die het nuttig effect verre zou overtreffen. Hoger opmalen had weinig zin, 'dewijl het water alsdan zodanig door de polderkaden weder inlekt en door dringt, dat dezelve molens verpligt zijn te moeten voortmaalen'. Daar sterke winden het boezemwater dan naar deze zijde dan naar andere zijden opstuwt is malen op een vast peil eerder nadelig dan nuttig. 7. De beste remedie was verhoging van polderdijken en - kaden, waarvan op grond van zeer uitvoerige bijlagen de kosten waren berekend (zie hierboven). Daardoor zou minder 'lek-en dringwater binnendringen. De benodigde grond zou uit de vaarten, die verdiept moesten worden, gebaggerd kunnen worden. Na verhoging zouden de poldermolens, niet aan een peil gebonden, naar goed vinden kunnen uitmalen. De deskundigen hoopten dat hoewel ieder polder verplicht was zijn dijken te onder houden, de Staten zodanig zouden bijspringen dat de verhogingen tot stand gebracht zouden kunnen worden. 8. Als deze binnendijksverhogingen tot stand gebracht zijn kunnen de bedijkte meren buiten beschouwing gelaten worden. 9/10.De deskundigen vatten hun argumenten samen in de volgende aanbevelingen voor Schermerboezem: Alle polderdijken en -kaden verhogen tot een halve meter (20 duim) boven AP. Alle rietschoten uit ringsloten en kanalen verwijderen en langs polderdijken niet meer dan 1,90 (6 voet) rietkraag toestaan; vaarten uitbaggeren tot 2,50 m (8 voet) - AP. In Edam de toevoer ver breden tot de capaciteit van de Sassluis. Dertien strijkmolens van de zuidzijde verplaatsen naar de noordzijde van de Raaksmaatboezem. De grachten in Alkmaar verdiepen. Het Zijpersluisje tweemaal zo groot maken. De toevoer naar de Oude Sluis verbeteren en de kolk verdiepen. Molenlandschap te Oterleek in 1926 20

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1998 | | pagina 20