»*<ei Het rapport van Van Gendt, Beyerinck en Brunings was in maart 1865 gereed. De drie hoofdingenieurs waren niet tot een eenstemmig oordeel gekomen. Twee heren waren van mening dat de inzending onder het motto "Men moet het oude niet verwerpen omdat het oud, noch het nieuwe omdat het nieuw is" de eerste, en de inzending onder het motto "Voyez le Batave, donner un frein puissant a l'océan esclave" (vrij vertaald: "Aanschouw de Bataaf, de oceaan beteugelend en knechtend") de tweede prijs verdiende. De derde ingenieur vond precies het omgekeerde. De drie heren lieten daarom de beslissing omtrent de toekenning van de prijzen aan dijkgraaf en hoogheemraden over. Die besloten op 29 maart de meerderheid van stemmen de doorslag te laten geven. Daarna ging men over tot opening van de enveloppen waarin de deelnemers hun naam bekend maakten. Toen bleek dat de ons al bekende J.F.W. Conrad de winnaar was. De tweede prijs ging naar P.J. de Quartel.21 Natuurlijk liet het bestuur de drie hoofdingenieurs niet met lege handen gaan. De hoofdingelanden besloten 1500 gulden uit te trekken voor een passend geschenk. Er werd vervolgens contact opgenomen met het bekende juweliersbedrijf Bonebakker in Amsterdam. Deze firma vervaardigde drie zilveren beeldjes: voorstellende de gekroonde wetenschap, wijzende op een tafeltje, waarop de naam des begiftigden is gegrift; terwijl van de daarnevens staande kolom de situatiekaart der zeewering ontrolt en eenige toepasselijke ornamenten en gereedschappen nevens het beeld geplaatst zijn, en op het houten voetstuk het wapen van den Hondsbossche in zilver is aangebragt".2b De beeldjes werden in februari 1866 aan de hoofdingenieurs toegezonden.27 Na de prijsvraag beschikte het bestuur van de Honds bossche over twee deugdelijke plannen voor een algehele reconstructie van de zeewering. De drie hoofdingenieurs deden verder in hun juryrapport nog diverse aanvullende adviezen. Een besluit over de daadwerkelijke uitvoering van een van de plannen bleef echter uit. Hierbij speelden diverse factoren een rol. Om te beginnen werd in mei 1865 besloten de beide bekroonde inzendingen te laten drukken zodat alle leden van het bestuur ze konden doornemen.28 Hier ging al ruim een jaar mee heen doordat de verhandelingen van Conrad en De Quartel van ettelijke moeilijk in druk te brengen kaarten en tekeningen waren voorzien. We zullen echter nu eerst de inzendingen nader op hun inhoudelijke merites onderzoeken. Daarna komt de complete nasleep van de prijsvraag aan bod. De kant en klaar gedrukte winnende inzendingen van Conrad en De Quartel. 9

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1997 | | pagina 9