Een blik op de toenmalige waterbouwkundige inzichten32 De deelnemers aan de prijsvraag stonden voor een moeilijke taak. Zij moesten uitgaan van de bestaande situatie. Verder mocht het kostenaspect niet uit het oog worden verloren. Er diende immers een begroting te worden meegezonden. Bij het doorbladeren van de 27 inzendingen springen ook nu nog de werkstukken van Conrad en De Quartel direct in het oog. Zelfs voor een leek is onmiddellijk duidelijk -ook vanwege de professionele verzorging van de bijgeleverde kaarten en profielen- dat hier beroepskrachten aan het werk zijn geweest. Conrad stelde in zijn plan voor de zeewering het paalwerk nog centraal. Hij schreef: "De sleutel der geheele zeewering is het paalwerk, en zoowel de onderdeelen daarvan, als de voorliggende berm en de achterstaande kisting moeten dus doelmatig en krachtig worden zamengesteld, opdat het behoud van dit bolwerk niet twijfelachtig wordt". De ervaring wees duidelijk uit dat de zanddijk voldoende tegen de werking van de golfslag gewaarborgd was zolang het paalwerk weerstand bood. Dit nam niet weg dat Conrad de kwetsbaarheid van de paalwerken duidelijk onderkende. Om het gevaar van wegslaan van het paalscherm te beperken, stelde hij verbouwing van het aanwezige gesloten paalwerk tot open paalwerk voor door om en om een lange en een korte paal te heien. Op deze wijze kon de golfbelasting aanzienlijk worden verlaagd. Om de standvastigheid van het paalscherm verder te vergroten stelde Conrad verder aan passingen aan de steenbekleding vóór, en de ondersteunende kisting achter het scherm voor. Aan de voorkant van de palen moesten golfbrekers komen. De kisting diende te worden uitgerust met een kleikist en daar achter wenste Conrad een steenbekleding. Ook de zanddijk liet Conrad niet ongemoeid. De buitenberm -breedte ca. 30 m- moest worden afgevlakt tot het Het plan-Conrad. i(l. 1» JK am|>cti)iun 1 4- iv» ni A r.ti DE NOORD ZEE Het plan-De Quartel. 11

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1997 | | pagina 11