3. Een onopvallende knutselaar In een slootje langs de overtuinen van 't Mad in Krommenie dobbert een bootje. Twee lijnen houden de 3,30 meter lange vlet tegen de wallekant. De 41-jarige Pieter Barends zit gebo gen in de voorpunt. Hij heeft een opengeslagen kladboekje naast zich liggen. Hij rekent, meet en past, schrijft af en toe wat getallen op het openliggende blaadje, tekent wat, meet en past opnieuw. De buren kijken er niet meer van op. Barends schept er gewoon veel genoegen in om te knutselen, zeker aan bootjes. Het is bovendien niet z'n eerste bootje. De andere heeft hij blijkbaar van de hand gedaan, verkocht of geruild. Maatregelen In de lente van 1941 verordonneren de Duitsers dat alle inwoners van Den Helder moeten verdwijnen. Den Helder is territorium van de Kriegsmarine en de inwoners, ook Pieter Barends, krijgen nauwelijks de tijd hun spullen te pakken en naar familie, vrienden of kennissen elders te vertrekken. Het is er bovendien niet veilig, daar de geallieerden in de oorlogsjaren de haven aan het Nieuwediep regelmatig bom barderen. Pieter Barends, geboren op 8 maart 1900 te Urk, zijn acht jaar jongere vrouw Elizabeth Lauwinger en hun 4-jarige zoontje Jan Pieter verhuizen in september '41 naar Krommenie. Ze betrekken een kleine woning aan 't Mad 18, een nu verdwenen straatje parallel aan de Heiligeweg. Naast hem komt Pieters moeder te wonen die ook Nieuwediep is ont vlucht. Barends is handelaar in scheepsbenodigdheden, zijn oorspron kelijke beroep is zeilmaker (hij had een winkel aan de Helder- se Zuidstraat 71 waar de familie ook woonde). Het is dus niet zo gek dat niemand vreemd opkijkt als hij aan het werk is. Ook voorbijgangers zien in hem niet meer dan een man die wat omhanden heeft in deze duistere tijden. Hij houdt goed verborgen waarmee hij eigenlijk bezig is. Dat gedoe en gefrummel, getimmer en gezaag is niet alleen een hobby. Hij maakt het vletje zeewaardig, al zal geen enkele wantrouwende buur of passerende verrader dat ooit hebben vermoed. 8 Pieter Barendszeilmaker met moeder en i voor het huisje Piggelmee hij Callantsoog, in gezelschap van twee Sudeten Duitsers.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1995 | | pagina 8