7. Verantwoording en dankwoord Deze uitgave van de kring van 'Vrienden van de Hondsbossche' over de Engelandvaarders die in oorlogstijd voornamelijk vanaf de Hondsbossche Zeewering de oversteek waagden, is zo zorgvuldig mogelijk samengesteld. Dit boekje pleegt echter niet de pretentie te hebben volledig te zijn. Samensteller Jan Bruin heeft echter wel getracht aan de hand van getuigenverklaringen, documenten, bestaande uitgaven en mededelingen van nabestaanden een zo goed mogelijk beeld te geven van wat er in de beginjaren van de bezettingstijd langs dit stukje Noordhollandse kust is gebeurd. Daarnaast heeft hij een concessie moeten doen vanwege de omvang van deze uitgave. Niet alles wat hij aan gegevens heeft kunnen verzamelen, staat hierin vermeld; een aantal zaken is slechts summier aangestipt. Nog steeds krijgt Jan Bruin informatie toegespeeld die een steeds duidelijker beeld geeft van de gebeurtenissen uit die tijd. Sommige gegevens zijn zonder meer correct en natrekbaar, andere informatie blijft vaag en oncontroleerbaar vanwege het grote tijdsverloop. We zijn per slot van rekening meer dan vijftig jaar verder. In dit boekje wordt een groot aantal namen genoemd. Van mensen die naar Engeland zijn vertrokken, van hen die daadwerkelijk en actief hulp hebben verleend de vluchters op het water te helpen en van mensen die op de achtergrond zijn gebleven. Jan Bruin weet dat er nog velen zijn wier namen niet worden genoemd. Niet altijd was bekend hoe en wanneer iemand bij een afvaart en bij de voorbereiding daarvan betrokken raakte. Voor sommigen was het toen maar beter volstrekt onbekend te blijven. Des te moeilijker werd het die namen boven water te krijgen. Hij dankt iedereen hartelijk voor de medewerking die hij heeft gekregen bij de totstandkoming van deze uitgave. Zonder hen zou het voor hem onmogelijk zijn geworden dit stukje werk te verrichten. Jan Bruin en Jan Bellis op de dijk, 1994 Zaandam, oktober 1995.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1995 | | pagina 29