s Noodrantsoenen De Wehrmacht had in de duinen een uitgebreide proviand kelder ingericht. Dat was deze keer het doel. Wie uiteindelijk de noodrantsoenen daar wist weg te halen is niet bekend, maar ze slaagden in hun opzet. En om de sporen van hun actie zo goed mogelijk uit te wissen, legden ze een plank op de plek waar ze een rij noodrantsoenen hadden weggenomen. Boven dien kregen ze een aantal blikken vlees in handen die ze hadden gekaapt uit de woning van een NSB'er in de Spoor straat. De hele voorraad werd opgeborgen in de gehuurde box aan de Ruyghweg. Pech bleef ze echter achtervolgen. Op hun beurt raakten ze de blikken vlees kwijt. Gestolen! Op de avond van de 15e februari 1942 tilden ze de overnaadse vlet op een handkar en camoufleerden de boot aan alle kanten met planken. Ze liepen langs de duinvoet naar de Blauwe Keet en na het invallen van de duisternis gingen ze met de vlet op de schouders dwars door de duinen. Het regende, de wind wakkerde geleidelijk aan en bereikte bijna stormkracht. Eenmaal op zee kregen de elementen meer en meer vat op het kleine bootje. Een onverwachte windstoot was te veel voor de mast, die afbrak. Op een kilometer of drie uit de kust ging het tuig en de mast overboord, de boot maakte water. Vanaf dat moment zat er niets anders op dan te proberen naar de kust terug te keren. Dat gelukte, ofschoon ze onderweg bijna werden opgemerkt door een Duitse jager. Eenmaal aan land lieten ze de vlet op het strand achter. De vier mannen bereikten een barak van de luchtbescher mingsdienst van Callantsoog waar ze een paar uur konden uitrusten. Daarna ging het te voet terug naar Den Helder. Briefpapier Een tas met brieven en papieren die een van de Nieuwediepers in de vlet had verborgen werd ze fataal. Nog diezelfde dag lichtten de Duitsers de man wiens naam op het briefpapier stond van zijn bed. De andere drie werden enkele uren later gearresteerd. Aberson, De Gier, Kwinkelenberg en Reyers kwamen in het beruchte Oranjehotel in Scheveningen terecht. Via het Huis van Bewaring aan de Oude Gansstraat werden ze op transport gezet naar concentratiekampen in Duitsland waar ze in de loop van 1943 om het leven kwamen. 27 Christiaan Jan Reyers Jacobus Christiaan Kwinkelenberg

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1995 | | pagina 27