4.7 Een sloep stoot lek op de basaltblokken De broers Willem (23) en Jaap Snip (21) uit Schoorl en de kappersbediende J.C. 0o) Kuipers uit Koedijk koesterden al lang het plan naar Engeland over te steken. Na weken van voorbereiding was het in augustus 1941 zover. Bij Camperduin lag een sloep met verhoogde boorden. De boot, eigendom van huize Golfzang, was zeewaardig en had zijn diensten al bewezen. De boot lag op een frame met brede stalen wielen. Om het geheel geluidloos te kunnen vervoeren werden oude fiets banden stukgesneden en om de wielen aangebracht. Van een boom werd provisorisch een mast gemaakt. Dorpssmid Fons Leijsen uit Schoorl had een roer gesmeed. De mannen kochten een zakkompas, zes riemen en een zeil. Nadat er voldoende proviand was ingeslagen - onder meer een goed afgesloten bus vol met hardgekookte eieren - was het wachten op goed weer en aflopend tij. Basaltblokken De vluchters hadden twee uur de tijd tussen twee patrouilles op de dijk door. Maar bij het te water laten van de boot ging het meteen mis. De basaltblokken stonden nog onder water en de sloep stootte daarop stuk op het moment dat ze deze van het frame lieten afglijden. De mannen hadden er niet direct erg in, maar binnen een half uur was duidelijk dat de boot flink was gaan lekken. Ze besloten daarop maar terug te keren naar de kust. Tot overmaat van ramp liet een van hen een roeispaan los die snel met de stroom werd meegevoerd. Inmiddels was de sloep behoorlijk volgelopen, maar ze bereikten het wrak van de Prince George nog wel. Volkomen uitgeput slaagden ze erin aan wal te krabbelen. Kort daarop werden de mannen door een patrouille van twee Duitse soldaten aangehouden. Ze ontsnapten aan gevangen schap door de Duitsers wijs te maken dat ze het volste recht hadden daar rond te struinen omdat ze van de luchtbescher ming zouden zijn. Gelukkig bleef de boot buiten zicht. Ze vertrokken richting Petten en passeerden de plassen richting Camperduin, waar ze aanbelden bij Fock Breed, eigenaar van de plaatselijke bodedienst. Breed ontving de vluchters gastvrij. Later hoorden ze dat de sloep was ontdekt met inbegrip van de restanten van drijfnat brood in zakjes met de opdruk van de bakker uit Schoorl. Het is zeker dat na hun mislukte poging Willem en Jaap Snip in de organisatie Seedless anderen de kans hebben gegund de overtocht te wagen. 20 Huize Golfzang te Camperduin

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1995 | | pagina 20