Jelke Bosch De bemanning van de kleinere tweede boot bestond uit drie personen: Jelke Bosch, in de meidagen van 1940 plaatsver vangend commandant van het militair vliegveld Gilze Rijen, marinier Harry van den Brink en Abraham Turfreijer, doctor in de natuurwetenschappen en eerste luitenant. Er schijnen nog twee mannen te zijn meegegaan, maar hun namen zijn niet bekend. Ook deze twee zouden de dans zijn ontsprongen toen de Duitsers de vluchtenden op de dijk ontdekten. Bosch had de twee teruggestuurd om de aanhangmotor voor het bootje op te halen, evenals het vaatje met benzine voor de motor. Jelke Bosch en Harry van den Brink wisten aan de aandacht van de Duitse patrouille te ontsnappen door snel de zee in te duiken. Nadat de gepakte vluchters waren afgevoerd, wisten Bosch en Van den Brink terug te keren naar de polder. Ontdekking was echter een kwestie van tijd en ze zochten wanhopig naar een goede schuilplaats. Bovendien had Bosch zijn rechterbeen verwond aan prikkeldraad. Ze klopten aan bij een boerderij, maar de boer weigerde op een zeer onvriendelijke manier de mannen onderdak te verlenen. Hij dreigde zelfs de hond op ze af te sturen als ze niet maakten dat ze wegkwamen. Op zijn beurt bedreigde Bosch de boer met een mes als deze het lef zou hebben hen aan te geven. Familie De Boer De vlucht door de weilanden eindigde bij de boerderij van Piet de Boer aan de Belkmerweg. Piet woonde daar samen met zijn moeder, een weduwe, en met zijn twee jongere broers Tamis en Cor. Hier werden Bosch en Van den Brink bin nengelaten. Het been van Bosch werd schoongemaakt en verbonden, maar ze moesten haast maken, want de met een Duitse vrouw getrouwde werkman van De Boer mocht absoluut niet weten dat er vluchters in huis waren. Beide Engelandvaarders werden ondergebracht in het zoge noemde 'andere huis', een kleine stolp naast de hoofdboerde rij. Ze liepen door de boerderij naar de achterzijde om daar over te steken naar de stolp toen ze voetstappen hoorden. Piet de Boer opende de achterdeur en tot hun grote opluch ting stond daar Tijmen Hoekstra, de man die de mislukte vluchtpoging naar Engeland had georganiseerd. De drie mannen brachten de nacht en ochtend door op de zolder van de stolp. De Duitsers hebben de boerderij aan de Belkmerweg nooit doorzocht. Wel zijn ze gaan zoeken bij boerderij De Verzor ging aan de Pettemerweg. Daar woonde de familie Eriks met dochter Jannie, de aanstaande van Piet de Boer. Jan Hendrik Keizer Cor de Boer, de jongste van de drie broers, zocht op verzoek van Hoekstra contact met Jan Hendrik Keizer uit Noord- Scharwoude, drukker-uitgever van de nieuwe Langedijker Jelke Bosch begroet Prins Bernhard op de vliegbasis Leeuwarden. 1962 Majoor T. Hoekstra

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1995 | | pagina 18