4.6 Twee boten tegelijk is fataal Is het alleen maar onvoorzichtigheid geweest? Waren ze eigenwijs en begingen ze een grote stommiteit? Hadden de mannen die op die fatale 23e juli 1941 met alle geweld tegelijk twee boten op zee wilden brengen vanaf de Hondbossche Zeewering er helemaal niet bij stilgestaan dat zoiets vrijwel onmogelijk moest zijn? Of was het alleen maar hun drang tot overleven, hun vurige wens zo snel mogelijk en koste wat het kost naar de vrijheid te varen? Nu, ruim 54 jaar na dato, blijft het gissen naar het hoe en waarom. Luitenant ter zee 2e klasse Wijnand Langeraar had al een mislukte poging om met een bootje naar Engeland uit te wijken achter de rug. Hij was op 28 maart '41 vertrokken vanaf het strand van Zandvoort, maar moest met zijn twee tochtgenoten, koopvaardij-officieren, terugkeren. Ze landden de dag erop te Scheveningen. Zijn medevluchters ontkwamen niet aan arrestatie, Langeraar wist te ontsnappen. Samen met Hubert Cornelis van de Stadt, Arnold Koldewijn (beiden luitenant ter zee 2e klasse), Hendrikus Johannes Bouvy (officier MSD 2e klasse), J. van der Plas (luitenant ter zee 3e klasse) en de burger Willem Gerbrandy (een neef van de toenmalige minister-president) poogde hij op 23 juli 1941 vanaf de Hondbossche Zeewering weg te komen. De O.D. had op de werf De Dollard van Diemenaar P. Doornbos aan de Oosterringdijk in Amsterdam een motorboot klaargemaakt voor hun tocht. Deze zou op de avond van hun vertrek naar Petten worden gebracht. Buiten hun medeweten echter en tegen hun uitdrukkelijke orders in werd nog een boot ver voerd in de verhuiswagen die de O.D. hiervoor ook had geregeld. Mislukt Volgens Langeraar zou onvoorzichtigheid van de bemanning van deze tweede boot ertoe hebben geleid dat ze werden ontdekt door de Duitse Feldgendarmerie. Ofschoon ze nog een poging hadden gewaagd om van de verwarring gebruik te maken en alsnog zee te kiezen, mislukte dat plan. Nog diezelfde nacht werden Langeraar, Koldewijn en Van de Stadt gearresteerd. De volgende dag werden de mannen naar het gevangenkamp Schoorl getransporteerd en daarvandaan een dag later naar de SS und Polizeigefangnis te Scheveningen. Ongeveer twee maanden later zag Langeraar Bouvy daar terug die samen met de luitenants ter zee 2e klasse Johannes Nicolaas van der Mey, Johannes Cornelis Arnoldus Siliacus en anderen waren opgepakt, eveneens tijdens een vluchtpoging naar Engeland. Arnold Koldewijn, een van de opvarenden van de boot van Langeraar schrijft later: Behalve onze boot bleek er nog een tweede in de verhuiswagen te zitten plus de overige bemanningsleden. De tweede kleinere boot was snel uitge laden en werd door een ons onbekende ploeg in ontvangst genomen. Onze boot van circa 7 meter lang werd te water gelaten en via het kanaal naar de dijk gebracht, waar hij door ons met vereende krachten op een lorrie werd gehesen. De dijk zou echter pas worden genomen wanneer Leonard Bels (student biologie uit Utrecht en een vriend van Wijnand Langeraar) het sein veilig zou hebben gegeven.' 'Terwijl wij daarop stonden te wachten, hoorden wij plotse ling geschreeuw op het strand: 'Halt! Stehen bleiben!', waar door het ons duidelijk was dat de bemanning van de andere boot de aanwijzingen had genegeerd en het strand was opge gaan. Wij waren razend. Toen het geschreeuw aanhield en er zelfs schoten vielen, verdween de een na de ander van onze groep. Op het laatst bleven alleen ik en mijn jaargenoot Huib van de Stadt achter.' Enkele uren later werden ook Koldewijn en Van de Stadt in hun kraag gepakt en afgevoerd. Willem Gerbrandy

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1995 | | pagina 17