Epiloog Nadat eerdere pogingen (1830,1851) mislukt waren is Petten (343 inwoners) tenslotte in 1929 bij de gemeente Zijpe ge voegd. Het was hetzelfde jaar waarin de economie van de "westerse" wereld na de "krach" van de beurs op Wallstreet (New York) in elkaar stortte. Ook Nederland kreeg te maken met een gigantische werkloosheid en Petten, maakte daarop helaas geen uitzondering. Door de Tweede Wereldoorlog 1940-'45) kwam er weliswaar een eind aan deze werkloosheid, maar de problemen waarmee men toen geconfronteerd werd waren niet minder groot. Hoe het dorp tenslotte op last van de bezetters geheel afgebroken en na de oorlog weer opnieuw is opgebouwd, hebben we elders al beschreven. Ook het in 1904 na een brand geheel hernieuwde gemeenlandshuis werd in 1943 met de grond gelijk gemaakt.46 Bij de stormvloed van 1953 was de herbouw (110 woningen, ca. 350 inwoners) bijna gereed. Hoewel er geen gevaar voor doorbraak was geweest, werd in het kader van de wet op het zogenaamde Deltaplan besloten dat óók de Hondsbossche en Pettemer Zeewering op 11.45 m N.A.P. moest worden gebracht (was 8.50 m N.A.P.). In 1970 is men met de verhoging (en verzwaring) van de Pettemer Zeewering begonnen, daarna volgde de Honds bossche (1977). De verhoging bracht overigens ook een aanzienlijke verbreding van het dijklichaam met zich mee. Daardoor moest de weg onder de dij k langs 15 tot 30 nieter landinwaarts worden verlegd. Op 19 september 1980 was de dijk "op hoogte". De gedenksteen draagt de tekst: De dijk verzwaard het land bewaard. Hoewel door sterke mechanisatie al steeds minder mankracht vereist was, heeft de verbetering van de zeewering ook tot gevolg dat voor het normale onderhoud slechts weinig Pettemers nodig zijn. De meeste inwoners van Petten (ca. 1300 inwoners, ca. 500 woningen) leven dan ook niet van de dijk. Naast werk in het in 1957 in de duinen ten noorden van het dorp gevestigde "reactorcentrum" (Energie-onderzoek Centrum Nederland) is vooral het toerisme een belangrijke bron van inkomsten. De meeste bewoners echter werken elders, maar willen in het dorp blijven. Het is er namelijk goed wonen onder die hoge Hollandse hemel achter die eeuwenoude zeewering, in de nabijheid van de zee, het strand en het duin. 49

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1993 | | pagina 49