Waarschuwing voor Steenzetters on Dykwerkers. gewaarschuwd vraagt een twintigtal Steenzetters en 1 dijk werkers in vasten dienst, weer wél de zorg van de geachte bestuurders. Tijdens de vergadering van 22 november 1917 in "Hotel Toelast te Alkmaar", blijkt dat 't werk nog steeds stilligt. "De gewone arbeiders blijven nog steeds ongenegen om aan het werk te gaan, tenzij De Groot vanaf 1 oktober hun week loon uitkeert; dat hiervan geen sprake kan zijn is te begrij pen..." De hoofdopzichter zoekt de oplossing in een "eigen" vaste ploeg van 20 a 25 man "tegen een vast loon, toezegging van pensioen en wanneer eenmaal andere tijden aanbrengen - vrije woning." Daartoe verschijnt een advertentie in de Zijper Courant "een twintigtal steenzetters en dijkwerkers in vaste dienst, goed loon, een eigen- en weduwe pensioen." Maar in de erop volgende editie van de Zijper Courant (30 december 1917) verschijnt een advertentie van de Centrale Bond van Bouwvakkers afd. Petten, waarin door de "georga- niseerden" gewaarschuwd wordt met op deze advertentie in te gaan. Maar er moet toch wat gebeuren. De najaarsstormen vielen mee, niet echter de schade aan de zeewering aangebracht door exploderende zeemijnen. Ook aan het Gemeenelandshuis, nog zo kort geleden geheel hersteld na een felle brand (1904) en andere gebouwen van het college, hebben hierdoor "belang rijke schade" opgelopen (25 januari 1918). De heer Daalder, aannemer van onderhoudswerken te Callantsoog, is bereid het allernoodzakelijkste onderhouds werk zorg te dragen. Hij zal voor zijn mensen dan tijdelijk noodwoningen bouwen. "De Pettemers mogen het in geen geval merken. Wij behooren het heft in handen te houden. Geven we toe, dan zitten we er voor altijd onder..." (27 december 1917) Edoch, "een aantal Sliedrechtenaren ("breibroeken"), door Daalder aangenomen en waarvoor bereids noodwoningen in gereedheid waren gebracht, waren genoodzaakt, wegens de zeer opgewonden gemoederen weer te vertrekken. BRUG, Schagerbrug Het Bestuur van het Hoog- Heemraadschap van den HONDSBOSSCHE en jDUINEN TOT PETTEN, aan wien een goed loon, een eigen en een weduwen-pensioen verzekerd zal werden. Sollicitanten kunnen zich per brief of in persoon, vóór 1 Jnnutrl 1918, aanmelden bij den Hoofd-Opzichter van het Hoog Heemraadschap, den Heer H. G. Th. MANN te HAZE POLDER, by Potten, bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn Het Bestuur voornoemd, P. VAN FOREEST, Dijkgraaf. W. TEEN GS, Secretaris. Het Bestuur van het Hoogheem raadschap van den Bondsbosache en Duinen tot Petten, vraagt per adver tentie Steenzetters en Dijkwerkers, ter vervanging van de georganiseer- don, te Petten en omatraken wonende arbeiders. Waar het hier een poging tot ver nietiging der organisatie geldt, die tracht de toestanden van de daar werkendo arbeiders te verbeteren, wordt ieder Steenzetter en Dijk werker liet op deze advertentie in te gaan. De Centr. Bond van Bouwvak arbeiders, afd. Petten, H. VRIESMAN, Secretaris. Postende Pettemers "Verscheidene personen, hoewel lastig gevallen door tal van steeds postende Pettemers, melden zich aan, de grootc kwestie is echter dat voor die menschen, allen buiten Petten wonen den, geen voldoende huisvesting beschikbaar is. (27 december 1917) Zonder flinke bescherming durfden ze niet aan den arbeid te gaan." (25 januari 1918) Interessant is overigens dat volgens een ingezonden stuk in de Alkmaarse Courant van woensdag 23 januari 1918 de Sliedrechtenaren, toen de Pettemers hen van de ware toe dracht vertelden, nadat "ze de nacht hebben doorgebracht bij de burgers van Petten (daags daarna) weer vertrokken! 47 Gemor onder de dijkwerkers. Het hoogheemraadschap vraagt per advertentie vervangende werkkrachten. De dijkwerkers reageren in de volgende editie van de Zijper Courant (30-12-1917) met een waarschuwing hiet niet op in te gaan.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1993 | | pagina 47