air •- wmmLc L mm 3. Petten tot 1870: een verarmd zeedorp Wanneer we het aantal inwoners als maatstaf nemen lag het dieptepunt voor het dorp Petten in de zogenaamde Franse tijd. In 1809 waren er nog slechts 248 inwoners, tioewel daarna nauwelijks van herstel gesproken kon worden (1830: 363 inwoners, 1863:293 inwoners, 1890: 360 inwoners, 1929: 367 inwoners) was het aantal nooit weer zó gering. De rampzalige gevolgen voor ons land van wat in feite de Franse bezetting genoemd kan worden zijn genoegzaam bekend. Voor een groot deel van het Noorderkwartier kwam daar nog bij dat dit gebied het toneel werd van feitelijke oorlogshandelingen, toen in augustus 1799 grote contingenten Engelsen en Russen ten noorden van Callantsoog aan land gezet waren en slaags raakten met Bataafse en Franse troepen. De schade door vernielingen en roof in betrekkelijk korte tijd (aug./nov. 1799) aangericht was enorm. Ffet herstel van het Gemenelandshuis kostte f 12.000,-. De stroschuur op de Dromerdijk en al het materiaal dat klaarlag voor de vernieuwing van de Dromersluis, was evenals de woningen van opzichter en arbeiders vernield en verbrand. In de Slaperdijk waren coupures gemaakt en batterijen aange legd en de zeewering zelf, nauwelijks vijf meter hoog (nu 11,5 m!) was "wit en rauw" geworden vanwege de heen- en-weer trekkende troepen. Ook daar was, bij het pomphuis, een batterij geplaatst met een uitgraving dwars door de zeewering tot slechts 2 a 3 voet boven de hoogwaterlij n. Ffet (houten) pomphuis, in het begin van de 18de eeuw gebouwd ter vervanging van de zoutgoot waardoor zeewater ten behoeve van de Alkmaarse zoutindus- trie in de waterschepen gepompt werd, was afgebroken en verstookt. Zeilen en gewichten, zo bitterhard nodig bij een dreigende dijkdoorbraak, waren gestolen, de Pettemerpolder was onder water gezet. Inval Engelsen en Russen (1799) Alleen de schade aangericht in het Gemenelandshuis werd door de kastelein, Jan Klinkhamer, geschat op 8394 gulden, voorwaar een aanzienlijk bedrag in een tijd dat een dagloner blij was als hij zestien tot twintig stuivers op een dag aan de Flondsbossche kon verdienen. 1 8 Op 27 augustus 1799 tandden de Engelse troepen A S

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1993 | | pagina 18