Geen overliggend gezag 1421, 1530 en 1570? Het verwijt klonk wel aannemelijk uit de mond van een expert als Conrad en werd daarom 11a 1864 vlot door andere schrijvers overgenomen. Bij Beekman en zelfs nog in zeer recente geschriften vinden we dezelfde argumentatie terug14. Maar Henk Schoorl gooide het over een andere boeg15. Hij wees er op, dat de zee al eeuwenlang de zachte (duinen-)kust aanvreet en verder naar het oosten duwt. Verdedigend wijken voor de oppermachtige zee was daarom een logische oplossing, een systeem dat eeuwenlang in gebruik bleef en dat op dat andere kritieke punt aan de Noordhollandse kust, de Helderse Zeewering, zelfs tot 1750 werd toegepast16. Aan de Hondsbossche werd echter in 1506 besloten over te gaan tot een actieve strand verdediging met 85 meter lange en drie en een halve meter brede eiken hoofden en verbindende paalwerken. Een systeem waaraan het hoogheemraadschap van de Hondsbossche ook in de 17de en 18de eeuw vasthield: door de aanleg van paalwerken en zanddijken, door aanvoer van zand aan de landzijde en door waar nodig slaperdijken te bouwen. Dat alle inspanning echter weinig 'zoden aan de dijk' zette was, aldus Schoorl, niet te wijten aan zorgeloosheid van de mensen. Deze actieve kustverdediging had juist een averechts gevolg. Een 'harde' dijk temidden van een zachte duinenkust heeft als onbedoeld gevolg dat zo'n dijk mettertijd als een kaap in zee komt te liggen en extra te lijden heeft van zeestromingen. Zeker in vroeger De harde Hondsbossche sleet niet meer met de zachte duinkust mee. De dijk werd in 150 jaar een bastion in zee. In 1953 bijna metJ'atale gevolgen. Foto Aerocamera Bart Hofmeester. Linksboven: Het eeuwenlang heroïsch verzet van de mens tegen de slijtagekracht van de zee was naar de visie van Schoorl in feite on begonnen werk: Verdedigend wijken voor de zee'zo noemde hij het. Tekening Henk Tol. eeuwen was men niet bij machte daar voldoende technisch geweld tegenover te stellen. En zoals algemeen bekend is, is de discussie over de 'zachte' of 'harde' Hondsbossche Zeewering ook nu nog lang niet uitgewoed. Maatregelen ter verbetering van het dijkswezen en zeker veranderingen in het systeem van dijksonderhoud worden pas ondernomen als alle andere mogelijkheden volledig uitgeput zijn. Pas als er zich een ramp heeft voltrokken 7

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1992 | | pagina 7