Helpt ons KLERE WANT W VERGAEN 4 Links: Detail van een laat-vijftiende-eeuws schilderij, dat een beeld geeft van het in 1421 door de St. Elisabethsvloed verspoelde land hij Dordrecht. Onder: Het systeem van verpachting van ambten was zo ondeugdelijk, dat het tot geld gebrek leidde. Tekening Anton Pieck. loop der eeuwen ook in het dijksbeheer zorgeloosheid, onderlinge rivaliteit, krenterigheid en particularistische belangen nogal eens de voorrang hebben gekregen boven het algemeen belang. Met als gevolg, dat dijksonderhoud en -herstel soms jarenlang trameerden of helemaal niet plaats vonden, met alle kwalijke gevolgen van dien. Voorbeeld 1. De Sint Elisabethsvloed van 18 of 19 november 1421 geniet door het ontstaan van de Biesbos een ongeëvenaarde reputatie. Het is de enige middel eeuwse stormramp die door praktisch iedereen gekend wordt. Er zouden in één klap 72 dorpen zijn verdronken met alle inwoners er bij, behalve een kindje dat in een wieg over de wateren dreef, geassisteerd door een poes die voortdurend alert was om het evenwicht in het primitieve vaartuigje in stand te houden. Een ramp. Zeker. De Grote Waard bij Dordrecht heeft ervan gelust. Mevrouw Gottschalk betwijfelt echter of de Elisabethsvloed in zijn kracht en omvang wel zo hevig is geweest als de legende wil. Het blijkt bijvoorbeeld, dat de Hoeken en Kabeljauwen elkaar ook in die contreien behoorlijk dwars zaten; dat als gevolg van belangen tegenstellingen de dijken rond de Grote Waard in een zeer slechte staat van onderhoud verkeerden, en dat er in het wilde weg op de meest kritieke punten veen werd weggegraven ten behoeve van de zoutwinning, het zogenaamde 'darinkdelven'. In de nacht van St. Elisabeth 1421 presenteerde de natuur de rekening. De zee maakte zich meester van het eens zo vruchtbare land. Maar zelfs na de 19de november 1421 kwam er geen einde aan de onderlinge rivaliteit tussen Dordrecht en Zevenbergen om de gronden van de Grote Waard.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1992 | | pagina 4