Tien jaar Kring van 'Vrienden van de Hondsbossche' Een verslag van de jubileumbijeenkomst CAMPERDUIN VRIJDAGOCHTEND 27 DECEMBER 1991 In het westen is de zee voor de dijk nog donker, in het oosten gloort het eerste daglicht boven het Noord hollandse vasteland. Aan een van de drie vlaggemasten voor het strandpaviljoen v/h Minkema verschijnt een vlag: die van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De flauwe ochtenbries plooit het doek langzaam, bijna statig, uit. Een squadron zilvermeeuwen voert op deze prille morgen een controlevlucht uit boven de kruin van de machtige zeedijk. Het zijn de eerste voorzichtige signalen van de voorbereidingen van de algemene ledenvergadering van de Kring van 'Vrienden van de Hondsbossche', die vandaag wordt gehouden. Enkele uren later verzamelen zich ruim 120 vrienden van de Hondsbossche in het tot vergaderruimte omgetoverde strandpaviljoen v/h Minkema voor de bijeenkomst ter ere van tien jaar Vriendenkring. Het programma staat geheel in het teken van het jubileum. Ontvangst, inleidingen en lezingen in de ochtend, excursies in de middag. Een gezamenlijke broodmaaltijd verbindt de beide dagdelen Het bijzondere secretariskistje uit 1730. Op het deksel staat: Dijkgraaf en Hoogheemraetschap der Zeeweringen van den Hondsbossche en Duynen tot Petten. Anno 1730. Foto Wijndel Jongens. op ontspannen wijze, terwijl een uitgebreide boeken markt ondertussen veel, heel veel informatie biedt. De pers en de regionale radio doen van de dag verslag. Vanaf de ontvangst kenmerkte het verloop van de algemene ledenvergadering zich door een informele, bijna hartelijke sfeer. Dijkgraaf Meijer heette de vergadering welkom en stelde op bondige wijze het hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier aan de aanwezigen voor. Hij memoreerde, dat weinig water schappen zich kunnen verheugen in een fanclub als de Kring van 'Vrienden van de Hondsbossche'. Uniek derhalve en uiterst waardevol. Voorzitter Schilstra lichtte het gehoor in het kort de groei en bloei van tien jaar Vriendenkring toe. Na een schuchtere start in 1981, kent de Kring thans meer dan 500 vrienden! Hij stelde tevens een bijzondere gast voor: Het secretariskistje van de Hondsbossche uit 1730. Behalve voor het bewaren van paperassen had het nog een functie. Als een soort groeps foto vinden we het bestuur in het eikenhout bijeen met hun naam, hun plaats in het bestuur en hun familiewapen. Het had geen andere behoefte, dan om gezamenlijk naar buiten te treden. Het kistje vermeldt de namen van de dijkgraaf mr. Hendrik Daey, rentmeester en secretaris Abraham Bluze en de hoogheemraden jhr. Gijsbert Ramp, Dirk Houttuyn, Jacob Egmond, Jacob Benningbroek, Gerrit Schenk en Floris Wil. Het kistje was welwillend ter beschikking gesteld door mevrouw M. A. Kikkert-Verheus uit Amsterdam. Het werd door velen van alle kanten bewonderd. Vervolgens hield H. Schoorl een verhandeling over de Noordhollandse kustontwikkelingen. Aan de hand van tekeningen, foto's en dia's gaf hij een reconstructie van de gebeurtenissen in de afgelopen eeuwen. De regelmatige kustafslag en de vertwijfelde maatregelen daartegen. Menselijk ingrijpen versus schier onstuitbare natuurlijke processen. Zandsuppletie lijkt nu de meest goedkope oplossing. Het onderhoud aan dijken en duinen is in deze regio een probleem dat altijd zal blijven spelen en waarmee we tot in lengte van dagen te maken hebben. 18

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1992 | | pagina 18