H.M.S. Prince George van slagschip tot kustverdediging door Will Conijn en Wil Janssen Voorwoord ACHTSTE UITGAVE KRING VAN 'VRIENDEN VAN DE HONDSBOSSCHE', 1989 correspondentieadres: Postbus 22, 1800 AA Alkmaar, telefoon 072-193636 De 'Prince George' in nolle gloriestomend in het Kanaal. Het slagschip maakte toen 1901deel uit van de Britse Home Fleet, met Portsmouth als thuishaven. Foto National Maritime Museum Greenwich, Londen. Een mooie zomerdag in 1986 aan de Hondsbossche Zee wering. Gewapend met een verrekijker tuur ik in de verte. Af en toe een schip op afstand. Zeevogels bij de vleet. Op de strekdammen hengelaars. Fietsers en wandelaars op de dijk. Af en toe een vrachtwagen van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier, beheerder van de dijk. Onbekend met de situatie vraag ik voorbijgangers naar de herkomst van een scheepswrak bij dam 24. 'De sinaasappelenboot', is meer malen het antwoord. Het zegt me niets. Een week later, op een winderige dag, ontdek ik al fietsend aan de landzijde van de dijk een simpele houten keet, waarbij een groot bord met het opschrift 'De dijk te kijk'. Ik blijk gestuit te zijn op het informatie-centrum van het hoogheemraadschap. Tot m'n grote vreugde bevinden zich daar ook enkele foto's van het scheepswrak dat zo zeer tot m'n verbeelding sprak. De 'sinaasappelen boot' blijkt het restant te zijn van de Prince George, een voormalig Brits oorlogsschip uit de Eerste Wereldoorlog! Mijn belangstelling is nu helemaal gewekt en de speur tocht krijgt gestalte. Het duurt niet lang of ik krijg contact met Wil Janssen uit Camperduin, die zich al jaren toelegt op de geschiedenis van de regio Schoorl en het daarbij behorende kustgebied tussen Camperduin en Petten. Het gevolg van dit contact: een geweldige hoeveelheid gegevens en foto's, die weldra een paar flinke ordners vullen. Reden genoeg voor een nieuwe uitgave van de Kring van 'Vrienden van de Hondsbossche'. Het resultaat van onze gezamenlijke arbeid ligt nu voor u. Will Conijn, Den Helder

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1989 | | pagina 1