50 too km AFBEELDING 3 Dieptelijnen van het Pleistocene zand in het Nederlandse kustgebied in meters heneden nap (Smit 1987, figuur 9). De kustafname van Huisduinen ondervond weerstand van de hooggelegen pleistocene afzettingen (keileem en grinden achtergelaten door het landijs in de voorlaatste ijstijd, het Saalien, van grovere fluviatiele dekzanden uit de laatste ijstijd, het Weichsehen, die zich in dit Noord hollandse kustgedeelte globaal op een diepte van 12 m tot circa 25 m beneden nap zeewaarts uitstrekken), die te Den Helder op circa 4 m beneden nap liggen (afb. 3 en 4).y Sedert het midden van de 14de eeuw met zanddijken, sedert 1505 met paalwerken verdedigd, kon het Pettemer land als 'noordkaap' van Kennemerland behouden blijven, maar ook dit kustgedeelte leed aanzienlijke verliezen.10 Het Marsdiep, omstreeks 1200 dicht onder de hoge pleistocene gronden van Texel stromend, veroorzaakte aan deze kust klifvorming (onder Den Hoorn). In de volgende eeuwen verplaatste het zeegat zich zuidwaarts, een proces dat gepaard ging met kustafname aan de Huis- duiner wal en aanwas aan de Texelse zijde. Binnen de zich aan Zuidwest-Texel ontwikkelende vloedhaakdumen konden opslibbingen worden bedijkt: in 1378 het poldertje Den Aal, grenzend aan het Klif van Den Hoorn en de oostelijk daarvan gelegen kwelder als polders Zouteland en Buitendijk.'1 Bij de zuidwaartse uitschuring van het Marsdiep ontstonden aan de noordzijde telkens opnieuw binnen haakvormige duinen tijdelijke haven baaien, die echter snel opslibden en dichtstoven. Omstreeks 13N3 is sprake van het Hantgiftereef, genoemd naar de tijdelijke havengelegenheid, waar schippers op handgilt een symbolisch bedrag, dat een contract bekrachtigde met kooplieden bevrachtingen afsloten, terwijl ze op lading in de baai lagen te wachten. Een gelijktijdige Texelse keur verbood ballastzand van het Hantgiftereef te halen.12 In 1396 verzamelde hertog Albrecht schepen ter voor bereiding van een invasie in Friesland in de Cule binnen het Hantgiftereef. Er is dan sprake van 'in den Mersdiep voir Texsel in der Culen in der vloeten van Amster-

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1987 | | pagina 4