WÈ De ontwikkeling van het Marsdiep en de aangrenzende kustgedeelten sedert omstreeks 1200 AFBEELDING I Noord-Holland tussen 1000 en 1200 n.Chr. Naar Zagwijtt 1986 kaart 10, Late Middeleeuwen (Laat Subatlanticum). -y.. fcV ~t kustduincn oudere kustduinen hoogveengebied, ontwaterd laagveengebied kwelders en kleidekken oudere kweldei en klei dekken, niet meer door de zee overstroomd wadden kustwateren, zee en nieren Na infiltratie gevolgd door inundatie van de ontginnings- gebieden achter de gesloten duinkust van de Kop van Noord-Holland, door toenemende getij-invloed van het Vlie, kwam tussen omstreeks iooo en 1200 n.Chr. (afb. i),3 mogelijk versneld door stormvloeden in het eind van de 12de eeuw, verbinding tot stand tussen het Marsdiep en het reeds bestaande getijsysteem van het Vlie in de westelijke Waddenzee. Sedertdien nam het Marsdiep in grootte en capaciteit toe en bereikte in de loop van de 18de eeuw de omvang en invloed, die het tot de afsluiting van de Zuiderzee bezat en nog in de westelijke Waddenzee uitoefent. Voor de afsluiting van de Zuiderzee besloeg het kombergingsgebied van het Marsdiep ongeveer 800 km2, na de afsluiting ongeveer 700 km2. Voor de afsluiting was de getij-amplitude 1,20 m, na de afsluiting 1,35 m. Niettemin veranderde deze afsluiting betrekkelijk weinig aan het debiet van het zeegat. Inmiddels is een zekere stabiliteit ontstaan, terwijl in de hals van het zeegat weinig veranderingen zijn opgetreden. De inpolderingen 111 het kombergingsgebied in de 16de en 17de eeuw betekenden wel een drastische verkleining daarvan, waardoor de sedimentatie in de resterende Waddenzee ten koste van de duinkust toenam. Na de afsluiting van de Zuiderzee en de vloedverhoging in de westelijke Waddenzee vond in het kombergingsgebied tijdelijk sedimentatie plaats, die echter sedert 1970 is omgeslagen in erosie. De randvoorwaarden in het Zeegat van Texel zijn echter nauwelijks veranderd.4 Omstreeks 1200 werd de kust tussen Petten en Huisduinen op enige plaatsen geperforeerd en vervolgens op de waddeneilanden Huisduinen en Callantsoog na weggeslagen, waardoor zanden in het achterliggend gebied werden gedeponeerd: via het Heersdiep tussen Huisduinen en Callantsoog en bezuiden Callantsoog door 2

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1987 | | pagina 2