Noorderhaaks met Razende Bol en Molengat; fragment van de Topografische Kaart; kaarthlad nr. g, Den Helder West, uitgave 1984, schaal 1:50000; opgenomen in de Grote Topografische Atlas van Nederland, deel 1 West-Nederland bladzijde 5 en 6, schaal 1 -.50000. Het verleggen van de stroomgeul van het Schulpengat door een dam naar de Bollen te leggen is achterhaald door de moderne zuigertechniek, die de stroomgeul op de plaats van het Oude Landsdiep op diepte en koers weet te houden. Het in 1985 gepubliceerde plan om een pomp- accumulatiecentrale met wateropslagbekken op de Razende Bol te realiseren is inmiddels achterhaald door plannen deze centrale elders te bouwen. Als neveneffect zou het vastleggen van de Razende Bol tevens een 'blijvende oplossing zijn' om het kusterosieprobleem van Texel 'uit de wereld te helpen:39 'Er is een zeer specifieke locatie waar een opslagbekken, in de orde van grootte zoals thans voorgesteld, zou kunnen worden gebouwd'. 'Aan de zuidwestkant van het eiland Texel ligt de droogte 'Razende Bol' met boven nap een opper vlakte van ruim 6 km2. De figuratie van de Razende Bol met aanliggende stroomgeulen heeft zich in de achterliggende jaren zodanig ontwikkeld, dat het langs de gladde Hollandse kust in noordelijke richting bewegende zand ter plaatse wordt vastgehouden'. Met het vastleggen van de Razende Bol en de sluiting van het Molengat beoogde dit plan tevens de bevordering van het zand- transport langs de Texelse kust. Daartegen zijn echter zwaarwegende bezwaren omdat daarmee het getij mechanisme van het Marsdiep als boven geschetst in de war wordt gestuurd. Het getij zal daardoor gedwongen worden zich door het vernauwde zuidelijk gedeelte van de buitendelta te bewegen. Dit zal een drukvergroting teweeg brengen op de Helderse dijk, waarvoor zich bij Kaaphoofd toch al een zorgwekkend diepe trog dicht onder de wal bevindt. Uitvoering van het plan zou een ongunstige uitwerking hebben op deze noordwesthoek van de Helderse kustverdediging en op de Zuiderhaaks- gronden. Doorgaand zandtransport langs de Texelse kust Doods Hond Marineh avon AFBEELDING 24 5 km PLAN LIEVENSE, 1985 27

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1987 | | pagina 27