f( Mok Plannen met betrekking tot de buitendelta van het Marsdiep De verzanding van het Landsdiep en de ontwikkeling van het Schulpengat onder de Huisduiner wal ging met kust- verlies gepaard. In 1786 publiceerde Jacob Often Husly, architect en mede-directeur van de Stads Academie der Tekenkonst te Amsterdam, plannen ter verdediging van de Helderse dijk en de Huisduiner westkust in een publikatie getiteld 'Antwoord op de vraage (gesteld door de Hollandsche Maatschappij der Weetenschappen te Haarlem) of en door welke middelen de gemelde stroomen (in en bij het Marsdiep) van de wal afgekeerd en het naderen der gevaarlijke diepte voorgekomen of de zeeweringen tegen de nadeelige uitwerking van dien beveiligd zouden kunnen worden'.38 Met betrekking tot het Schulpengat wilde hij de stroom door het oude Landsdiep dwingen en daarmee van de wal afleiden. Zijn plan 36) lichtte hij toe met een kaart (plaat ui afb. 5; hier afb. 23), waarin hij voorstelde '...dat men een nieuw hooft diende uit te leggenrooijende op de Bollen, om daar door den stroom meerder binnen het Landsdiep te brengen, ten einde door meerder schuuring het zelve zoo veel mogelyk te verdiepen; en ten anderen om door de vryving, die hier door tegen de Bollen door den vloed zal veroorzaakt worden, dezelve zoo veel mogelyk af te slyten en weg te schuuren, en 't profil van het Schulpengat door dien weg te vergrooten, de diepten van de wal af meerder na de Bollen over te brengen en het strand van den loop der stroom te ontzetten en te verbreeden''Dit doende zullen wij de natuur.te hulp komen, het welk het zekerste middel is om gelukkig in zyn ontwerp te slagen, dewyl het water en den stroom zich wel willen laaten leiden, maar halstarrig zyn wanneer men ze wil dwingen...' 29). Onrust Oefen terrein PLAN HUSLY, 1786 26

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1987 | | pagina 26