~1-&S73Ö- Voor Theef' A—S Ontbyt»- -ƒ5A Dat was het verslag van 22 november. De heren gaan meteen ter plaatse 'occulaire inspectie' nemen. De eerste opdracht is dan het doen slechten van de batterijen, het vullen van de sleuven en het inkopen van stro om er haastig de zeewering mee te beplanten vóór de wind en de stromen het zand zouden verplaatsen. Ver kwam men niet, want al bleven de stormen uit 'God zij geprezen' de vorst hield lang aan. Verder moesten natuurlijk de stenen van de hoofden weer op hun plaats worden gelegd, rijs en hout ingekocht, de Slapersluis afgedamd en vernieuwdHaast was geboden. Wat moest er aan en zelfs met het gemeenlandshuis gebeuren? Vermeld staat het opruimen van huis en erf, in de eerste plaats het kamertje van de kastelein en de zogenaamde bakoven. Alles moest weer bewoonbaar worden gemaakt, de schade opgenomen en voor de vergadering van 20 december rapport uitgebracht. Wij wandelen het gebouw rond en zien het comptoir, de kookkeuken, de bakkeuken en de gang, het grote voorhuis, het secretariskamertje, de kamer Haarlem, de dijkgraafkamer met annex kasten, de grote zaal, de spijs- of winterkamer en het landmeterskamertje. Verder, op de eerste zolder de kamer Hoorn, Medemblik, Enkhuizen, Amsterdam, Alkmaar, de heemradenkamertjes, die van de Vier Noorder Koggen en Geestmerambacht en de mangel kamer. Genoteerd staan ook het pomphuis en het achter huis, de kelders, de grote en de kleine stal, de hooizolder, de kapschuur, het huis buiten met alles wat er bij hoort. Wat een gebouw! En wat een schade, die wij in elk vertrek mee opnemen C. dejong, verver in Petten, stuurt op 13 december een rekening in van 1.299 voor schilderwerk. Daar komt dan nog de vervanging bij van honderden ruitjes, die het bestuur alleen al op ƒ4.360 komt te staan Wat moest er op langere termijn worden gedaan? Het pand was bijna geheel geruïneerd en uitgesloopt, ofschoon de bouwvallige toestand vóór die tijd ook al ter sprake was gekomen. Het ging er om óf alles te repareren en weer op te bouwen, óf een geheel nieuw huis te zetten in de Zijpe, onder Hargen of Camp? In elk geval 'manschappen tegen een redelijk loon in dienst nemen' (dat was één gulden per dag) om alle werkzaamheden uit te voeren. Een vergadering in het Gemeenlandshuis betekende voor de acht heren een lange reis, goedgemaakt door voortreffelijk eten, vooral ook drinken, en overnachten in eigen slaapvertrekken. De 25 nieuwe zeilen, nodig voor de verdediging van de zeewering in noodgevallen, hadden de Engelsen op hun terugtocht meegenomen en daarbij nog de daarbij behorende gewichten. De voorraad bossen rijs, palen en latten was verdwenen, de beide werkschuren waren verbrand en de gereed schappen bleken zoek. Helaas hadden inwoners van Petten en Hazepolder van de confusie misbruik gemaakt en meegeroofd en gebrandSommigen waren jaren lang van werk aan de Hondsbossche uitgesloten. Andere burgers-buren-werknemers hadden soms huis en have verloren. Daar staan ze dan nog eens op het vergankelijk papier. Zonder invasie, plundering en roof zouden zij de geschiedenis niet zijn ingegaan: Cornelis Verwer, G.Swaag, Leendert Barentsz., Willem de Graaf, Cornelis de Waardt, Gerritje Jan den Hartog, Cornelis Doeve, Gerrit Miesse, Jan Eysen, T. Wartenhorst, Gerrit Stye, Jacob Bregman, Berent Sluyter. Wat was er geroofd of vernield? Een groot aantal stoelen met of zonder kussens, tafels, een buffet en een glazen kast. Verder ketels, een koperen pomp, tinnen borden, schenkpotten, waterpotten, een tulband, een enkele kaart, een paar tabakspotten, wat boeken en zowaar een zilveren lepel. HONDSBOSSCHE iöo s? //sszy/ debet aan JAN KLINKHAMER 's Avonds Gefoupeerd -/A AA V'es - r- Wyn J/jZ Vuur, Ligt, Pypen en Tsibak. A LiquerA Middags Eeten j<6 <S Vies - - Wyn s Pypen en Tabak(5? Paard in 't Land ^5/ <5-Mandjes Voer Voldaan '/A// De Heer JAN KLINKHAMER. 7

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1986 | | pagina 7