Het Gemeenlandshuis zoalsJ.A. Crescent het vlak na de ramp tekende, is in kleur opgenomen in de uitgave 'De Hondsbossche'. Alle luiken weg en vrijwel geen ruitje heel! Binnen was de schade nog groter. Het bestuur van het hoogheemraadschap schat de eigen schade op 48 a 50 duizend gulden en gaf in 1801 de kastelein een vergoeding van 1000, zich afvragend of Klinkhamer wel de juiste voorzorgen had genomen. Wat een ellende! Het gemeenlandshuis was een puinhoop. Op 22 november 1799 bracht de secretaris aan een achttal bestuursleden in 'De Rode Leeuw' in Alkmaar verslag uit van een bezoek aan gebouwen en dijken. 'Niet dan met aandoening kan hij de verwoesting, aldaar gevonden, herdenken'. Aan huis en stalling waren nauwelijks meer dan 50 hele ruitjes te tellen. Deuren, vensters, kozijnen, een groot deel van de houten vloeren, lambrizeringen, kasten, bedsteden, al het hout van de logeerkamers op zolder, de schuttingen in de tuin en rondom het erf, de houten wegen wanden) van de kapschuur, loods en stallingen waren uitgebroken en verbrand. De staande en liggende ijzerplaten, pas nog vernieuwd, in stukken gesprongen: de houten spitsen op de schoorstenen verbrand, al het meubilair in stukken geslagen en in vlammen opgegaan. De papieren die in de kamer van de secretaris in de kasten aanwezig waren en ook die in de kist op zolder lagen, waren verscheurd en bevuild. Niets zou daarvan gered kunnen worden. Dit zei de secretaris/penningmeester, die daarvoor zijn reden had. In 1806 zou blijken dat de secretaris, die fraude had gepleegd - op dit moment nog niet bekend - juist die boeken en leggers als vermist had opgegeven, waaruit helder zijn schuld zou zijn gebleken. In juli 1800 verdween hij met de noorderzon, na eerst aan zijn borg de hofstede Schuylenburg bij Wimmenum te hebben verkocht en de pachtboer de daarbij behorende boerderij cadeau te hebben gedaan. Van het tekort heeft de borg tenslotte 10.500 gulden vereffend en pas na diens dood in 1811 betaalden de erfgenamen in 1813 de rest. Wèl onder de druk van een lang en slepend proces.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1986 | | pagina 6