Wandelaar vindt skelet op strand bij Den Helder De conclusie Literatuurverwijzing De ene landing met al de gevolgen was al erg, een tweede zou catastrofaal zijn geweest. Eén rampzalig gevolg heeft de inval nog jaren later gehad: de dijkversperring bij Durgerdam was onverantwoord slecht aangelegd; de aannemer had heipalen gebruikt van 1/3 van de voorgeschreven lengte. Of een vijand had kunnen worden gekeerd weten we niet, maar in 1825 drukte het hoge water bij de storm juist hier het dijkgedeelte weg. Gevolg een watersnood tot ver voorbij Zaandam Tijdens de invasie vorderen de Bataaf-Franse troepen kaarten bij de polderbesturen, voor zover niet bezet. De best bruikbare waren die van de Uitwaterende Sluizen, vooral de viervelskaart, die het hele gebied boven het Y bestreek. Hier ziet u de batterij op het zuideinde van de zeewering bij Camp. De kaartgegevens waren echter circa 130 jaar oud met als gevolg dat de dubbele versterking staat aangegeven op de plaats die in 1799 al lang in zee was verdwenen. De batterij staat enige malen genoemd omdat deze een permanente funktie leek te krijgen. Aangelegd na de capitulatie van de invasietroepen op 14 oktober was zij eerst voorbestemd in geval van een herhaalde inval de vijand met succes te keren. De Zijpe, de Harger- en de Pettemerban waren dan geïndundeerd, zodat daar geen passages mogelijk waren. Een formidabele batterij bij Oude Sluis was voldoende de weg naar Medemblik te beschermen. Bij Camp was, zoals gezegd, plaats voor 14 stuks zwaar caliber geschut en 8 houwitsers alle opgelegd in 's lands arsenaal in Hoorn. De duinregel ten noorden van de versterking was kaarsrecht en 300 roe lang en bood, zoals elders reeds genoemd, voor een aanstormende cavalerie geen enkele bescherming. Aldus luitenant kolonel Le Terre de Montigny op 6 februari 1800. Het hoogheemraadschap zag een groter en gevaarlijker vijand; de brede en diepe sleuf was een ontoelaatbaar zwakke plek in de zeewering bij hoog water en storm. Ze was maar liefst 12 a 13 voet diep en 28 voet breed. Tenslotte gaf Krayenhoff in 1803 namens het staatsbewind de opdracht tot amovering. Meer dan 1.347:—8:zou het niet mogen kosten. Een niet gering bedrag en toch nog onvoldoende. Geleidelijk en toch vrij snel verdwijnt de oorlog uit de archiefboeken en langzamer uit de herinnering van de mensen, al zou de invasie met zijn rampzalige gevolgen nooit uit publicaties van allerlei aard verdwijnen. Soms frist de zee ons menselijk geheugen op. Immer knagend aan de Hollandse kust spoelde ze in 1986 op het strand bij Den Helder tastbare herinneringen aan de inval bloot. Soms werpen gebeurtenissen hun schaduwen vooruit. Andere laten lang een schaduw na. Dat was het geval met de inval van de Engelsen en Russen in 1799. DEN HELDER - Het skelet dat zaterdag op de vloedlijn van het Helderse strand dichtbij de gemeentegrens met Callantsoog is gevonden, dateert waarschijn lijk uit 1799. Het werd gevonden op een plek die vroeger 200 meter landinwaarts lag. Er zijn bij het geraamte een knoop en een mus ketkogel gevonden die erop dui den, dat het skelet dat van een krijgsman is, die omkwam bij de landing van Engelse troepen in augustus 1799. De Gravendienst van de Koninklijke Landmacht zal proberen uitsluitsel te geven over de nationaliteit ervan. In 1799 woedde in de Kop van Noord-Holland een Engels-Rus sische oorlog tegen de Fransen. Op 27 augustus 1799 landde een Engelse troepenmacht op de Hol landse kust iets ten noorden van Callantsoog, ongeveer daar waar Den Helder en Callantsoog nu aan elkaar grenzen. Een Russi sche macht van 17.000 man sloot zich bij de Engelsen aan, waar door de Fransen te maken kregen met een 40.000 man sterke tegen stander. DAGBOEK I H.G. D. Eysink Smeets, Russen en Engelsen in Noord-Holland, Schoorl 1983. dagboek 2 Albert Kaan, Dagboek, alleen in handschrift, 1799. Copie aanwezig in het archief van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Kaart 1 en tekst in kader op blz. 14 Algemeen Rijksarchief nr. o.s.k.h. 47 en memorie-nr. h 52, Ministerie van Oorlog (1799). Voor verdere bronvermelding van de gebruikte gegevens wordt verwezen naar het archiefexemplaar van deze uitgave, aanwezig in het archief van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Alkmaar. De tekeningen van Henk Tol op de bladzijden 1, 11 en 14 zijn details, ontleend aan de orginele prenten, zoals opgenomen in Eysink Smeets 1983. 15

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1986 | | pagina 15