Op een door de Frans-Bataafse troepen gevorderde kaart van Uitwaterende Sluizen' staat aangegeven waar de belangrijkste versterkingen moesten worden aangelegd. Dat was tijdens het bestand. De vijand kon immers erna nog terugkomen of de invasie herhalen. U ziet de fortificatie aan het zuideinde van de Flondsbosschejuist voor de bestandslijn. Links de zee, recht vooruit een kale duinregel en rechts te inunderen gebieden waaronder verderop de Zijpe. 'Hier zou geen leger door kunnen komen'. Over de toestand in het noorden staat minder vermeld maar wel getekend. Daarover komen we meer te weten van overste G.J. Le Terre de Montigny. Op 6 februari 1800, dus enkele maanden later, schrijft hij zijn ervaringen en voorstellen op. Hij was in het begin van de inval de commandant geweest van een versterking op het kruispunt Zanddijk Hondsbossche) en Dromerdijk. Hij stond er bij en zag hoe twee Engelse fregatten niet ver van het strand de werkzaamheden observeerden zonder tot actie te komen. Daarvoor waren ze te ver weg. In 1800 zag hij alles duidelijk in: De post Oude Sluis dient ook zwaar te worden versterkt, alsook de reserve-post er achter. De weg naar Medemblik is dan voldoende beschermd. Een goede observatiepost is op het hoge duin van Camper duin noodzakelijk. De enige weg is de rechte duinregel van 300 roe dat is de Hondsbossche en deze is voor een vijand niet aantrekkelijk. Montigny geeft aan hoe ook de Pettemer- en de Hargerpolder onder water moeten worden gezet. Hij is bijzonder goed van de plaatselijke omstandigheden op de hoogte. bij de laatste invasie der Engelse en Russische troupes dat niet alleen een geringe zeemacht voor Callantsoog en de zanddijk genaderd is, maar zodanig een talrijke vloot waarvan bijna geen voorbeeld in de historiën kan worden aangevoerd, de welke zich nabij het strand geposteerd had dat zij de landing van hunne troupes door het kanon en houwitsers zodanig beschermden dat het onmogelijk ware, zelfs voor geen enkele mensen op het vlakke strand voor de duinen zich op te houden, laat staan dat men daar enige manoeuvres zou kunnen hebben verrichten. Tenzij men door superieure landmacht de momentlijk gelande vijand met de bajonet had kunnen aantasten Komt het daar weer tot een landing, dan moet de Zijpe meteen geïnundeerd. Montigny geeft duidelijk aan waar en hoe dit dient te geschieden. De post bij Camperduin monteren met 14 stuks zwaar kaliber geschut en 8 houwitsers. De vuurmonden zijn opgelegd in 's lands arsenaal in Hoorn. De post Slaperdijk- Zijperdijk van 9 kanons van 12 pond voorzien. 14

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1986 | | pagina 14