Bijna igo jaar geleden sneuvelden in de slag bij Bergen honderden Russische soldaten. In tgot werd op hun massagraf een monument opgericht. De grond werd door mevrouw W.J. van Reenen-Rendorp aan het keizerrijk Rusland geschonken (foto R.Souwerbren). Enkele rekeningen Wat zeggen de binnengekomen en bewaard gebleven rekeningen? Dat vele lonen in 1799 zijn betaald voor het bewaken van en werken aan de zwakke plaatsen in de dijken. We lezen hun namen: Dalenberg, Pool, Druyven, Twisk, Groen, Niewehuysen, dejong, Hoogvorst, Lantman, van Lienen, Booy, Schotvanger, Rentenaar, Voorthuysen, Jonker, Blom, Knoef, Viesker, dejager Voor 1 per dag of een stuiver meer, wordt het werk verricht. We kennen hun loon, helaas niet hun gesprekken. De kosten voor de aankoop van het materiaal voor het herstel van de sluizen zijn telkens honderden en honderden guldens en die voor het opknappen van het hoofdgebouw liegen er bepaald niet om. We lezen wat er is betaald voor geleverd hout, spijkers, lood, teer en touw, tin en blik, dweilen, scheppen en vooral de ingezette ruiten. Voor het in orde brengen van een klok wordt/10:10:betaald. Voor ledikanten met 'derzelver behangsel'/16:14: en 44:Voor ladderhuur/5:-De prijs voor Het is 24 september 1799. C. R. T. Krayenhoff, directeur der fortificaties, tekent in Monnickendam een paar dagen na de slag bij Bergen en twee weken voor die bij Castricum een verslag van de militaire maatregelen ter verdediging van Amsterdam. De Engelsen en Russen zijn ver in Noord-Holland doorgedrongen en de toestand is zeer onzeker. Een groot aantal versterkingen zijn of worden in allerijl aangelegd. Op een 4-vels kaart van 'Uitwaterende Sluizen', kort tevoren gevorderd, staan ze met rood en geel ingetekend. Tussen Wijk op Zee en Purmerend. Er zijn gefortificeerde posten bij, batterijen, redouts, alle voorzien van stukken geschut, van lichte 3-ponders tot zware 24-ponders, bijna 200 in totaal. Acht- a tienduizend man zijn nodig voor de bezetting. Wel was alles nog niet klaar door gebrek aan ingenieurs, maar het beeld is zeer dreigend, vooral door de aangegeven inundatieplannen. Zo staan bijna de hele Beemster en Purmer op de nominatie. Voor de Zijpe was men te laat anders was de polder meteen bij de eerste landing onder water gezet. Zouden ze dat in Zijpe beseft hebben, vraag je je af. Eerst op 10 februari 1800 kwamen de vertegenwoordigers van de zestien dorpen van Duinkavel in Noord- Kennemerland weer bijeen. De vergadering van 12 augustus in het oorlogsjaar was niet doorgegaan. De president, Jan Leyen uit Bergen, hield 'een gepaste aanspraak' en 'gratuleerde de leden met de zegen, na zoveel doorgestaan leed die de landing van de Engelsen en de Russen heeft gehad en waarbij op de 5 de augustus van dat jaar de wegens Schoorl gecommitteerde Dirk Hoogvorst, op gewelddadige wijze door de Russen is vermoord geworden, elkander weder in gezondheid mogen aantreffen'. een nieuwe dubbele Friese klok is 36:dat is zes weken gemiddeld arbeidsloon. De aankoop van spiegels, tafels, ledikanten en bedden, vier geweren met kruithoorn staan genoteerd, alsook het repareren van stoelen. Opvallend zijn de hoge kosten voor het 'afzetten' van landkaarten, namelijk 120:en de aankoop van grote aantallen muilen; eenmaal twaalf paar voor 19:12:en later nog eens achttien paar voor 28:16:Ze waren bestemd voor de overnachtende bestuursleden. Nabeschouwing bij kaart 1 12

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1986 | | pagina 12