uur Van de stootvogels: Visarend, Sperwer, Havik, Buizerd, Ruigpootbuizcrd, Wespendief, Bruine-, Blauwe-en Grauwe Kiekendief, Boomvalk, Smelleken, Roodpootvalk en Torenvalk. Van de grote en kleine steltlopers onder meer: Scholekster, Zilverplevier, Morinclplcvicr, Strand- plevier, Stecnloper, Kleine Strandloper, Paarse Strand- loper, Kanoctstrandlopcr, Groenpootruiter, Oeverloper, Regenwulp en Rosse Grutto. Van dejagers alle soorten: - Grote-, Middelste-, Kleine-en Kleinstejager. Van de meeuwen: - Zilvermeeuw, Grote- en Kleine Mantelmeeuw, Grotc- en Kleine Burgemeester, Geclpootzilvermeeuw, Storm- meeuw, Kokmeeuw, Dwergmeeuw, Zwartkopmeeuw, Vorkstaartmeeuw en Drieteenmecuw. Van de sterns: - Reuzenstem, Grote Stern, Lachstern, Noordse Stern, Dwergstern en Zwarte Stern. Van de alken: - Alk, Kleine Alk, Zeekoet, Zwarte Zcckoct en Papegaaiduiker. Tenslotte werd ook de Gierzwaluw nog gemeld. De verschijningsfrequentie per jaar ligt voor de langs trekkende land- en kustvogels hoger dan die voor de zeevogels en weer belangrijk hoger dan die voor de 'echte' oceaan vogels. Voor sommige soorten draagt het verschijnen voor onze kust een incidenteel karakter. Als u dit artikel zo leest, bent u misschien geneigd om in de auto of op de fiets te springen en direkt naar de Honds- bossche Zeewering te rijden. Bij uw aankomst ter plaatse wilt u zo gauw mogelijk de dijk beklimmen om al dat moois wat hiervoor beschreven staat, over zee en langs de kust voorbij te zien vliegen. U mag dat van mij gerust doen. Alleen wil ik u waarschuwen dat, als u die neiging mocht voelen, het op een flinke teleurstelling kan uitlopen. Want als u eenmaal hijgend en wel de kruin van de dijk bereikt hebt, dan zult u zo met het blote oog meestal niet veel zien. Vast en zeker wel wat meeuwen rond de koppen van de hoofden en als u de glooiing afloopt op de waterlijn misschien een paar tureluurs en een groepje steenlopers of wat paarse strandlopers. Nee, alleen als u een goede verrekijker liefst met een stevig statief meeneemt en er de tijd voor neemt om op uw gemak op de dijk te gaan zitten, is er een goede kans dat u wat meer vogels ziet en ze beter kunt bekijken. Het beste tijdstip om vogels te bekijken in bijvoorbeeld de maanden september en oktober is 's morgens vroeg als de zon opkomt. Dan moet u, gewapend met kijker, statief, geduld en een dikke jas, op de dijk gaan zitten. Als het dan dag wordt zult u veel plezier beleven aan de vogels die u dan voorbij kunt zien trekken. 7

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1984 | | pagina 7