Zoals die duikers bijvoorbeeld; de Parelduiker of de Roodkeelduiker. De fuutachtigen horen daar ook toe; zoals de Fuut, de Roodhalsfuut en de Geoorde Fuut. Als we geluk hebben zien we wellicht de Kuifduiker. Op 19 april 1977 passeerden in twee uur tijd ruim 4000 futen de Honds- bossche Zeewering. Al deze vogels vangen duikend hun voedsel, voornamelijk visjes. Net als de Zwarte- en de Grote Zee-eend, die bij ons wintergasten zijn. De Zwarte Zee-eend overzomert zelfs bij ons. In lange slierten zien we ze soms langs onze kust vliegen. Zó laag over de golven, dat je jezelf afvraagt of ze met hun vleugeltoppen het water niet raken. Andere vogelsoorten die in deze periode langs onze kust zwerven zijn de jagers, die ook wel roofmeeuwen worden genoemd. Dat komt omdat zij net zo lang achter andere vogels speciaal meeuwen en sterns aanvliegen, totdat die hun pasgevangen voedsel uitbraken en dan wegvluchten. Dejager vangt het uitgebraakte voedsel dan weer op. In de broedtijd echter vangen de jagers zelf kleine zoogdieren cn soms wel eens een vis en roven eieren en jonge vogels uit de nesten van andere vogels. Langs onze kust wordt de Kleine Jager het meest gezien. In verhouding meer dan de Grote- en de Middelstcjager. Heel sporadisch wordt de Kleinstejager waargenomen. Alle jagers zien er ongeveer uit als donkere, grotere ofkleinere meeuwen. Tenslotte zijn er naast al deze kustvogels nog allerlei land vogels die de Hondsbossche Zeewering tijdens de trektijd passeren. Dit zijn voornamelijk verschillende eenden soorten, stootvogels en allerlei soorten grote en kleine zangvogels. Tijdens een strenge winter, wanneer vele zoetwatervogels in het binnenland geen open water meer kunnen vinden, trekken ook zij in grote aantallen naar de kust. In het blad van de voormalige Vogel werkgroep Noord hollands Noorderkwartier 'De Pieper', stonden achterin altijd de veldwaarnemingen te lezen. Ik heb de veldwaarnemingen uit de jaargangen van 1965 tot en met 1981 verzameld, die vanaf de Hondsbossche Zeewering werden gedaan. Om te beginnen de duikers en de futen: Parelduiker, Roodkeelduiker, Fuut, Roodhalsfuut, Kuifduiker en Dodaars. Verder met de stormvogels: - Vaal Stormvogcltjc, Stormvogeltje, Noordse Storm vogel, Noordse Pijlstormvogel, Grote Pijlstormvogcl en Grauwe Pijlstormvogel. Vooral de Grauwe Pijlstorm vogel is een zeldzame waarneming. Deze vogel broedt helemaal in Nicuw-Zccland, de zuidpunt van Zuid-Amerika (Zuid-Chili en Vuurland) en op de Falkland Eilanden. Een zware depressie bracht deze vogel waarschijnlijk binnen gezichtsafstand. De andere waarnemingen betroffen: - Jan van Gent, Aalscholver en Kuifaalscholver. Van de zwanen, ganzen en eenden onder andere: Kleine Zwaan. Rotgans en Grauwe Gans. Bergeend, Krakeend, Smient, Zomertaling, Eidereend, Zwarte Zee-eend, Grote Zee-eend, Brilduiker, Ijseend cn Middelste Zaagbek. 6

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1984 | | pagina 6