Fuut Roodhalsfuut Kuifduiker Dodaars Lepelaar Flamingo Wilde Eend Wintertaling Zomcrtaling Krakeend Smient Pijlstaart Slobeend Toppereend Kuifeend Tafeleend Brilduikcr Ijseend Bergeend Grauwe Gans Kolgans Kleine Rietgans Rotgans Brandgans Knobbelzwaan Wilde Zwaan Kleine Zwaan Patrijs Fazant Waterral Waterhoen Meerkoet Scholekster Kievit Zilverplevier Goudplevier Bontbekplcvier Kleine Plevier Strandplevier Watersnip Bokje Wulp Regenwulp Grutto Rosse Grutto Witgatje Bosruiter Oeverloper Tureluur Zwarte Ruiter Groenpoo truiter Kanoetstrandlopcr Kleine Strandlopcr Bonte Strandloper Krombckstrandloper Drietcenstrandlopcr Kemphaan Kluut Stcltkluut Rosse Franjepoot Grote Mantclmccuw Kleine Mantelmeeuw Zilvermeeuw Stormmceuw Kokmeeuw Dwergmeeuw Drieteenmeeuw Zwartkopmeeuw Visdicf Houtduif Turkse Tortel Koekoek Veldleeuwerik Vclduil Gierzwaluw Draaihals Strandlecuwerik Boerenzwaluw Huiszwaluw Duinpieper Witte Kwikstaart Rouwkwikstaart Grote Gele Kwikstaart Engelse Gele Kwikstaart Noordse Gele Kwikstaart Kramsvogel Koperwiek Merel Tapuit Roodborsttapuit Paapje Gekraagde Roodstaart Bonte Vliegenvanger Baardmees Geelgors IJsgors Sneeuwgors Frater Kleine Barmsijs Huismus Spreeuw Zwarte Kraai Bonte Kraai Kauw Ekster Ondanks de indrukwekkende hoeveelheid namen toch een incompleet gegeven. Wantje kunt je natuurlijk afvragen hoeveel en welke waarnemingen er in al die jaren niet zijn doorgegeven. Dat weet niemand. Tenslotte Een ding is zeker. De hele Hondsbossche Zeewering, De Putten en het polderland van de Vereenigde Harger- en Pettemerpolder is een gebied waarvan er in Nederland geen tweede bestaat. Met een goed beheer kan dit gebied nog rijker aan natuurwaarden worden. Waarom zou dat niet mogelijk zijn? Eeuwenlang zijn wij in de weer geweest om het water achter de dijk te houden. Aan de natuur waarden hoefden wij vroeger niet te denken, dat was nog geen probleem. Maar de laatste jaren leren ons heel duidelijk dat de levensgemeenschappen van flora en fauna behoorlijk worden aangetast. Dit unieke gebied is de moeite van onze zorg waard, in het belang van de leefbaar heid van mens en dier. Daar hebben onze voorouders tenslotte deze dijk voor aangelegd; opdat er op het lage land te leven bleef. Aan ons de taak om te zorgen, dat ook in de toekomst het leven voor mens en dier - zowel buiten als binnendijks - aanvaardbaar blijft.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1984 | | pagina 15