AFBEELDING 7 Willem Hendricxz Croock, 1529-1530. Kaart West-Friesland, Noorderkwartier Zuiderzee en zuidelijke Waddenzee. ARA. Grote Raad van Mechelen, Beroepen uit Holland, nr. 503 sub A (Huussen, 1974, ajb. 13), fragment Hondsbosseals ajb. 6; kaartbeeld up to date bijgewerkt, ingetekend de Slaperdijk 1526-1528. De verschuiving op de oorspronkelijke kaart, ontstaan door aaneenvoegen van afzonderlijke bladen, is op deze kopie gecorrigeerd. AFBEELDING 6 Willem Hendricxz Croock, 1529. Kaart West-Friesland en het Noorderkwartier, fragment Hondsbosse. ARA. Coll. Hingman nr. 2460. Verouderd kaartbeeld van omstreeks 1506 -1507 naar onbekend voorbeeld. Holland dat zowel ten noorden van de werken bij Petten als ten zuiden daarvan aan de Schoorlse en Kamper duinkust kustverlies optrad. Dit was een aanwijzing, dat de zeewering in het geheel van de Noordhollandse kust een te geprononceerde ligging had gekregen. De verdediging, in 1506 voor Petten en het oude Hondsbos begonnen, was telkens verlengd als gevolg van een zich steeds herhalend proces van uitholling en afslag van onverdedigd strand en duin, grenzend aan een met verdedigingswerken gestabiliseerd kustgedeelte (afb. 15, 1506—1548). In 1550 gelastte het Hof van Holland dijkgraaf en heemraden de paalwerken zuidwaarts langs de Nollemerduinen te verlengen en 'aan te helen tot voorkoming van achter- loopsheid'. Het kustverlies in het noorden bleek uit het ontstaan van een nieuwe 'Zijp'juist benoorden het dorp Petten, die zich tot in de 'waard' uitstrekte, terwijl de dijk waarachter Petten lag te smal en te kwetsbaar was geworden. In een poging de strandversmalling tegen te gaan werden in 1547-1548 voor Petten en de noordelijke Hondsbosse vijf nieuwe hoofden geslagen, waarvan het noordelijkste in noordwestelijke richting, welke voorziening volgens opdracht van het Hof van Holland van 12 maart 1551 hersteld en uitgebreid werd met een nieuw hoofd tussen het derde en vierde paalhoofd. Deze voorziening is in 1552 als correctie op Jan van Scorels kaart met bedijkingsplan van de Zijpc door een andere hand 6

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1982 | | pagina 6