duidelijk het verval van de paalwerken in het laatste stadium van hun bestaan weer. De hier gereproduceerde details uit de tekeningen behoeven geen nader commentaar. Een uitzondering moeten we maken voor het gedeelte waarop de vuurboet van Petten is afgebeeld (fragment afb. 19). Op de kopie, die Zoutman in 1665 naar Adriaen Anthonisz' kaart van 1582 maakte (afb. 4 en 11), tekende hij op het buitenste duin benoorden Petten een vuurboet. Dit gegeven moet toch met enige voorzichtigheid worden genoteerd. Misschien is dit een toevoeging van Zoutman, die gemeend kan hebben, dat Adriaen Anthonisz de vuurboet had vergeten. Eerst de Statenresolutie van 19 december 1615 bevat een verordening om kustvuren te laten branden in AFBEELDING 21 Het zeewaarts rollen van een pink over ronde balken. Achter op het scheepje de mik, waarin de gestreken mast tijdens het vissen rustte. Scheveningen, Egmond, Petten en Huisduinen, hetgeen niet wil zeggen, dat er voordien geen kustvuren geweest kunnen zijn. Immers op 30 mei 1598 besloten Gecommitteerde Raden in het Noorderkwartier ten dienste van de scheepvaart door het Marsdiep op een hoog kustduin van Huisduinen een vuurboet te laten bouwen met een hoogte van 15117m (9-10 vadem a 1,699 m). Lucasjansz Waghcnaer beeldt op een kaart van 1583 in zijn 'Spieghel der Zeevaerdt' geen kustvuren in Noord-Holland af, maar op de kaart van Doetecomius uit 1600 (afb. 13) is de vuurboet van Petten afgebeeld. Met enige voorzichtigheid mogen we wel aannemen, dat Petten tegen het eind van de 16de eeuw reeds een vuurboet had. Van der Vlis nam in zijn "t Lant van Texsel' een afbeelding van de vuurboet van Petten op met vermelding van de ordonnantie van 1615 en schreef: 'Petten kreeg toen een kolenvuur op de bovenste verdieping van haar kerk toren'. De 'vuurboet' van Petten was echter geen oude kerktoren, maar een speciaal voor het branden van het kustvuur gebouwde stenen gebouw. AFBEELDING 23 Jacob Aertsz Colom, 1639. Kaart Holland; fragment Petten. Univ. Bibl. Amsterdam (Kaartenzaal)RijksprentenkabinetPrenteninv. 1959,551-5591 druk Sijmons en Kölker, Alphen a/d Rijn, 1979. De kaart vertoont een sterke vertekening in de ligging van de Pettemer schinkel. De paalwerken zijn bijna verdwenen. AFBEELDING 22 Pink met drogend zeil; duidelijke tekening van constructie; kerk en dorp achter de duinvoetbeschermingbeveiligde toegangen. 15

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1982 | | pagina 15