.1. - A AFBEELDING 17-22 Details van twee samengevoegde tekeningen van de Hondsbosse Zeewering en Petten achter een versterkte zanddijk, gemerkt E. V.H.F. 1614. Oest. Nat. Bibl., Atlas Laurens van der Hem, band 15 nr. 58. De tekeningen geven de situatie bij eb en vloed weer. AFBEELDING 17 Constructie paalwerken gezien bij eb. AFBEELDING l8 Constructie paalwerken en steenvulling gezien bij vloed. De mening van Conrad, dat tot 1600 'geen geregeld stelsel van verdediging toegepast is', is slechts in zoverre juist, dat uit de kaarten van Adriacn Anthonisz (1582), Gerrit Dircksz Langedijck (1596) en Baptista Doetecomius (1600) (afb. 11, 12 en 13) blijkt, dat geen hoofden, maar een paalwcring langs strand en duinvoct in stand is gehouden, waarbij de werking van stroom, golfslag en wind een meer vloeiend verloop van de kustlijn heeft bevorderd en tot terugname van uitspringende verdedigingswerken heeft genoopt. Tc zeggen dat 'eene onvoldoende zeewering' overbleef is niet gerechtvaardigd. Zowel Langedijck (1596) als Doetecomius (1600) geven aaneengesloten paalwerken voor de duinvoct weer, terwijl volgens de kaart van Doetecomius de Nieuwe Inlaag van 1582 en Lebbersduin aan de landzijde met een binnendijk, een slaper zijn versterkt, die op de kaart van Balthasar van Berckenrode uit 1621 als zodanig 'Slaeper' wordt genoemd (fragment afb. 14). Niettemin achtte men de situatie bezuiden Petten niet veilig genoeg. In 1614 kwam dwars door de Ley een verbinding tot stand tussen de Schoorlsc dijk en de tot binnenduin verstoven Nieuwe Inlaag van 1577, in het verlengde van de schcidingsdijk tussen Zijpe en Hazepolder. Deze Nieuwe Slaper of Dromer is op de kartering van Van Berckenrode duidelijk afgebeeld (fragment afb. 14). Ten noorden daarvan diende een nieuw 13

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1982 | | pagina 13