TA rp Reconstructie van de zeegaten in het westelijk waddengebied in de late middeleeuwen Steden Nummer 141, december 2021 6 Historische Vereniging Texel en beekdalen Lössgebied Stuwwallen, gestuwde keileem en door stromend landijs gemodelleerde ruggen en dalen i Gebieden met Tertiaire en oudere afzettingen I Stuifzand -Waterlopen i 16 m.-NAP i 16 en 0 m. -NAP m. NAP Veengebied Bedijkte kwelders en riviervlakten Droogmakerij Stedelijk gebied kooplieden uit Kampen en was van groot belang voor belastinginkomsten, werkgelegenheid en economie in die stad. Voor het Marsdiep wordt de door Kampen geplaatste betonning voor het eerste genoemd in 1358.6 Ongetwijfeld zullen Vlie en Marsdiep al vóór de eerste betonningen in gebruik genomen zijn als vaarwater voor handelsschepen. De oudste bekende zeekaarten en uitgeschreven vaarroutes van dit gebied dateren uit het eind van de zestiende eeuw; voor onze beeldvorming met betrekking tot de veertiende eeuw zijn we voorlopig aangewezen op bovenstaande afbeeldingen. Het Marsdiep brak omstreeks 1170 door. Zeegaande schepen vanuit Kampen en Staveren bereikten toen al via het Vlie de Noordzee. In 1334 verzorgde de stad Kampen de betonning in het Vlie. Dat gebeurde op verzoek van schippers en Reconstructie van het westelijk gedeelte van de Waddenzee in 1250 en 1500. Op deze kaartjes zien we onder andere de ontwikkelingen van de zeegaten. Op linker kaart de situatie in 1250 met van noord naar zuid: het Vlie, het Eierlandse Gat, het in 1500 al verdwenen Anegat ten noorden van De Koog en Oosterend, het nauwelijks zichtbare Marsdiep tussen Texel en Huisduinen en zuidelijk daarvan het in 1500 verlande Heersdiep tussen Huisduinen en Callantsoog en het toen eveneens verlande Zijper zeegat tussen Callantsoog en Petten. West-Friesland rond 1250 is ingekleurd als veengebied en rond 1500 bedijkt met de Westfriese zeedijk. De afname van wadden en slikken in het westelijke waddengebied is een gevolg van de sterk toenemende invloed van het Marsdiep. (P. Vos et al., 2018). H Ar -V i' Strandwallen en lage duinen Strandvlakten en duinvalleien Wadden en slikken Gebieden met kwelderwallen en -ruggen Holoceen landschap Hoge duinen

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 8