foto coll. fam. Veltkamp. /T I I Tine van der Vlies (rechts) tijdens het bakken. Foto: coll. Tine van der Vlies. Nummer 141, december 2021 Historische Vereniging Texel 3 1. 2. 3. 4. Johanna de Koning-Ramshorst, 5. 6. Grietje Hoogewoning 7. Ina Hoogerheide, 8. 9. 10. Geertje Witte, 11. 12. Tine van der Vlies, 13. 14. 15. 16 om zijn foto te maken, het theewater fluit. Het tweede meisje links op de voorgrond probeert de fluit te smoren met een doekje. De theepot staat al klaar. Tegelijk gaat haar hand naar haar buurvrouw die net de hete ketel wil pakken. Vast om de voorkomen dat ze haar hand brandt. Of in opdracht van de fotograaf om te voorkomen dat de dampende ketel de foto gaat verpesten. De dames op de foto zijn duidelijk enthousiast en hebben er zin in zo te zien. En het resultaat mocht er zijn: In totaal zijn er 20.000 oliebollen gebakken en de opbrengst is ruim 4238,-. De oliebollen worden verkocht voor 0,20 per stuk. De rest komt van individuele bijdragen. De fotograaf vraagt aandacht Op de foto herkennen we een paar deelnemers, o.a. Tine van der Vlies. Tine wist ook nog een paar namen, maar lang niet alle. Wie kan ons helpen aan de rest van de namen om het plaatje van toen compleet te maken? Verder zijn we benieuwd naar ervaringen van deelnemers aan deze actie in de andere dorpen. 'Elke oliebol die u eet, verzacht het vluchtelingen leed'. Dit was de leus van het tot vluchtelingenjaar uitgeroepen 1959/1960. De vrouwenbewegingen op het eiland besluiten oliebollen te gaan bakken voor het goede doel met als motto deze leus. Bijna alle dorpen doen mee. In Den Burg staat de voormalige bakkerij van Martinus Witte in de Weverstraat leeg en daarom besluiten ze daar hun bolletjes te gaan bakken. Het is het pand waar nu de ‘Twaalf Balcken' is gevestigd. r f

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 5