L&R werkgroep Project L&R afgerond Veel foto’s digitaal toegankelijk op de beeldbank Nummer 141, december 2021 Historische Vereniging Texel 31 Fré Visser en Marja Witte met de allerlaatste foto uit het L&R archief die werd gescand. Ome Job en tante Wil waren bevriend met mijn vader en moeder. In de zomerperiode was er geen tijd voor een bakkie of een middagje bij elkaar doorbrengen maar in de winter werd dat dan weer goedgemaakt. In totaal zijn er rond 1350 foto's gescand. Door corona is het project vertraagd, maar op 20 oktober zijn de laatste foto's verwerkt: dat waren foto's uit het doosje 'Vliegshow'. met papier en met de kopse kanten tussen twee hete platen komt. Daar wordt het papier dicht geseald. Intussen is een ander brood onderweg en dat gaat vele uren duren eer alle broden gedaan zijn. Vervolgens worden de bestellingen klaargezet. Het eerst voor de familie Kikkert. Om vier uur breng ik die weg. Cees gaat intussen de bestellingen klaar maken voor bakker Timmer in Den Burg en een bakker in de Kogerstraat. Ook die van bakker Bremer uit De Koog. Dat werd ingeladen als ik terug was en dan gingen we die bestellingen samen afleveren. We moesten op z'n laatst om 7.50 uur bij bakker Bremer zijn om uit te laden. Die man was zeer precies en opende zijn winkel om 8 uur. Als we er dan nog niet waren, dan zwaaide er wat. De lege kratten die we ophaalden, moesten terug naar de Bakkerij. Daar uitladen en opbergen. De snijmachine en inpakmachine schoonmaken en klaarzetten voor de volgende nacht. Op 20 oktober was het dan zover: de laatste foto van het project L&R is gedigitaliseerd. Project L&R behelst een fotoarchief dat medio 2018 door Langeveld de Rooy werd overgedragen aan de Historische Vereniging Texel. Dit archief omvatte tientallen doosjes met foto's, mappen met negatieven en mapjes met contactafdrukken. Gesorteerd in zo'n 35 hoofdonderwerpen, maar niet toegankelijk voor wie iets zou willen opzoeken. En dat is nou net de doelstelling van de HVT: de Vereniging wil niet alleen bewaren, maar ook ontsluiten. Waardevolle informatie over Texelse onderwerpen wordt zo voor iedereen toegankelijk. Elke bezoeker kan voor elk doel gegevens zoeken in de collectie van HVT. In overleg met het Regionaal Archief Alkmaar is gekozen voor een benadering waarbij we een selectie van zo'n 10% van alle foto's scannen, van een beschrijving voorzien en opslaan. Door de foto's te digitaliseren kunnen ze via een computer met behulp van trefwoorden gevonden worden. De bestanden zijn verstuurd naar de Beeldbank van het Regionaal Archief Alkmaar en via de site van HVT te vinden. De geselecteerde foto's geven ook een impressie van de foto's die niet gescand zijn en in de doosjes te vinden zijn. Het selecteren van de foto's, het vastleggen van de gegevens, het scannen en naar het Regionaal Archief sturen en het vervolgens volgens een bepaald systeem weer opbergen in een tweetal kasten was een hele klus. Op de woensdagochtenden waren steeds een tiental werkgroepleden hiermee bezig. Ineke vroeg om een foto van mij ter illustratie van mijn verhaal over de familie Kikkert in De Cocksdorp. Natuurlijk zijn er geen foto's gemaakt in het pikkedonker maar deze stamt ook uit die tijd. Links staat Cees Witte (Wilhelminalaan), een vriend van Han en mij. Hij werkte ook in de bakkerij 's zomers. Cees legt hier broden op de snijmachine; de gesneden broden komen links van mij er uit. Mijn inpakmachine werkt met een rol papier, bijvoorbeeld van “Bums Dwarsgebakken”. Ik draai naar links, pak een gesneden brood en plaats die in de inpakmachine tegen het papier. Dan trap ik met links op een pedaal - het brood gaat omhoog, het papier in - dan haal ik meteen met rechts een hendel over. Het brood wordt de machine ingeduwd waarbij het omwikkeld wordt

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 33