Bibliotheeknieuws Reactie op het septembernummer Zo kun je door wat naarstig puzzelen toch aardig wat Hans Roeper Iedereen nogmaals hartelijk dank! ledenlijsten Nummer 141, december 2021 Historische Vereniging Texel 29 Ten slotte Mevrouw I. Vonk: diverse bescheiden; Mevrouw A. Bremer-Van der Gracht: diverse foto's; Mevrouw H. Huisman-Bas: diverse Texel boeken en bladen; Bronnen Regionaal Archief Alkmaar: Toegangsnummer 1234 Plaatsingslijst van het Notarieel archief Texel, (1590) 1618-1842, Inventarisnummer 4833 (aktes Jan Toornheer 1698-1699) Toegangsnummer 0942 Plaatsingslijst van de Oud rechterlijke en Weeskamerarchieven van de regiogemeenten, Inventarisnummer 6829 (schepenrol Texel 1703-1708) conclusies trekken, maar er blijven natuurlijk altijd vragen over. Het is verbazingwekkend dat de vrouwen die Grietjen aan een drankje hebben geholpen hier zo luchtig over doen. Ze noemen zelfs de chirurgijn. Zulke drankjes waren weliswaar bekend en blijkbaar voor veel geld te koop (zevenboom was berucht), maar een abortus was toen toch wel strafbaar. Maar misschien bleef een leverancier altijd slim buiten schot (“ik hielp alleen een onregelmatige menstruatie verhelpen”) of was het feit dat het middel onwerkzaam bleek reden om er niet erg moeilijk over te doen. In HVT 140, september 2021, staat in het artikel van Carla Schrama een foto van Jan Schrama, met uitzicht op de Kogerstraat. Daarbij staat dat de vrachtwagen met melkbussen van IJs Witte zou zijn. Dat klopt niet, het is de vrachtauto van Joop Huizinga van de Eendracht. zo lang het kind leefde. Ontvangen van: Familie Van der Werve-Kok: diverse foto's en bescheiden; Schaakvereniging En passant Texel Jubileum uitgave: Mat op 't Wad; Familie Beumkes-Van der Slikke: diverse foto's en bescheiden; Mevrouw R. Wielinga: 2 schriften met o.a. van De Boekenclub; Mevrouw J. Siebers-Faber: enige ansichten; De heer D. Wildeman: Invasie op Texel in 1796 {copy); De heer H. de Graaf, diverse bescheiden; Gekocht: De branden van 1696 op Oost en Zevenhuizen door Aart van den Brink. Heeft u nog spullen betreffende Texel voor onze vereniging, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker - Zijm tel. 0222 312113. De vrouw van Hendrick Teunisz vraagt om de verklaring die tegen haar is gegeven (dat zal Aefjen Sijmens zijn die zo'n spijt zou hebben gehad, ze wil nu wel eens zien wie dat zei) en Grietjen Jans eist de verklaring van commissaris Barmentloo te zien zodat ze kan aantonen dat die vals is. Die verklaring is niet te vinden. Barmentloo is een hoge functionaris. Schepenen houden zich aan hun eigen vonnis van 1699 en veroordelen Pieter bovendien tot de kosten van dit proces. Maar Pieter tekent appel aan (bij het Hof van Holland). Wat de uitkomst daarvan is, is me niet bekend. Ik weet ook niet wat er verder van Grietjen Jans is geworden. In later jaren komt de naam Pieter Pietersz Plomp nog wel regelmatig voor, bijvoorbeeld in 1723 als hij geld eist van de erven van een man bij wie hij (in opdracht van de chirurgijn Ditelof) een tijdlang dagelijks een verband ging leggen. Piet is dus niet met Grietjen getrouwd: blijkbaar vond de rechtbank bewezen dat Piet geen trouwbelofte had gedaan, maar wel dat hij Grietjen zwanger had gemaakt. En omdat zij als ongetrouwde vrouw nu haar eer had verloren, moest hij betalen. Maar Piet heeft nooit betaald en weigert dat ook nu. Hij legt twee weken later weer de verklaring over van 10 januari 1699 (die we al kennen) en nog een extra van 16 april 1704 alsmede een geschrift. Beide werden niet aangetroffen.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 31