---S :4 Jantjen Platvoets verklaart dat Grietjen Jans bij haar Nummer 141, december 2021 Historische Vereniging Texel 27 Nu is ook het relaas van de volgende getuige, dat ik eerst als een losstaande verklaring las, te begrijpen. Gerritjen Meijnders (23) verklaart dat zij door Grietjen Jans is verzocht om het drankje van Jantjen Platvoets op te halen, omdat Grietjen het zelf niet durfde. En toen ze het aan Grietjen had gebracht, zei die: “De meester chirurgijn) heeft tegen [mij] gezegd dat ik het warm moest maken en 's ochtends en 's avonds moest innemen”, waarop Gerritjen haar [voor]hield of haar moeder wel wist dat er ook geruchten gingen dat zij ‘met kind' was. Grietjen Jans antwoordde: “Ja, die weet dat wel” en die had haar ook aangeraden dat zij raad moest vinden, al zou het haar honderd gulden kosten. was gekomen en vroeg of het goed (tgoet) klaar was, waarop Jantjen zei: “Welk goed?” Grietjen antwoordde: “Het goed dat [u] klaar zou maken voor een vrijster.” “Wat voor een vrijster?” “[Een] vrijster die vijf weken het goed gemist heeft.” De vijf getuigen van de vermeende vader Pieter Pietersz Plomp blijkt zelf aan andere argumenten meer belang te hechten. Op zijn verzoek getuigen op 10 januari 1699 vijf vrouwen over de gang van zaken. De 56-jarige Jantjen Platvoets geeft over een ontmoeting met Grietjen een ingewikkeld verslag, dat me veel hoofdbrekens heeft gekost. Ik geef eerst een hertaalde transcriptie van hun dialoog (enkele woorden aan de rand van de pagina zijn [weggevallen], maar vrij goed te raden): Dit was een duidelijk geval van een poging om een miskraam op te wekken. Pieter Plomp wil hier klaarblijkelijk mee bewijzen dat Grietjen zelf wel ■-U .1 vA Jantjen Platvoets was verbaasd: Hoe kan die meid die vijf weken het gemist heeft zo mal zijn om alreeds daarvoor raad te [vragen] en toen heeft de meester toen hij thuiskwam op haar order het goed gekL.J en klaar gemaakt. En Jantjen heeft toen ene Gerritjen Meijnders die daarom [kwam] het genoemde goed gegeven. Een bizar verhaal. Verderop staat Grietjen een paar keer achter de wastobbe, waardoor je al snel denkt dat ze om wasgoed komt voor iemand bij wie ze vijf weken de was niet kon doen, bijvoorbeeld omdat ze bevallen moest. Nu de meester (Jantjens man?) terug is zou er nieuw wasgoed kunnen zijn. Maar vreemd blijft het. t f 7*V2 -b®» 4' Grietjen blijkt de dienstmeid te zijn bij Jan Fierens, die allerlei functies vervult, zoals impostmeester en substituut schout en bovendien drijft hij een herberg. Het zijn mooie getuigenissen voor haar en zo'n eed in barensnood was voor de gewone man overtuigend, al werd er in de rechtspraak weinig mee gedaan. Tot het na veel gepieker ineens tot me doordrong, dat hier iets heel anders staat. Dat ‘tgoet' hier geen wasgoed betekent maar iets als ‘goedje' of ‘spul'. Grietjen vermijdt bepaalde woorden en zegt eigenlijk: “Is het spul klaar?” “Welk spul?” “Het spul dat u klaar zou maken voor een vrouw.” “Wat voor een vrouw?” “Een vrouw die vijf weken geen ‘spul' heeft gehad.” Grietjen kwam hier niet om wasgoed, maar om een of ander middel (een goedje) om haar spul (haar menstruatie) weer op gang te helpen. Ze was vijf weken over tijd! En dat was volgens Jantjen te vroeg om je al zorgen te maken. Loop je je tijd uit, dan zal ik met je doen als een eerlijk persoon. Ga maar naar huis, ik zal vanavond bij je komen.”

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 29