Aart van den Brink Trouwbeloften: Het geval Grietjen Jans Nummer 141, december 2021 26 Historische Vereniging Texel De getuigenissen van vroedvrouw Femtjen Samsons en andere vrouwen Op 6 januari 1699 noteert notaris Toornheer op het verzoek van Grietjen Jans aan 't Schil de getuigenis van Femtjen Samsons, 70 jaar oud, vroedvrouw aan Oudeschild, die verklaart dat toen Grietjen Jans in barensnood was, zij haar onder ede heeft gevraagd wie de vader van het kind was. Daarop had Grietjen, in hoogste nood zijnde, geantwoord dat ze voor noch na geen andere man had gehad dan Pieter Pietersz Plomp en dat hij de vader van het kind was. Twee andere vrouwen waren erbij en hebben ook gehoord dat Pieter de enige man was met wie Grietjen geslapen had. Een voorbeeld uit 1699 is het geval Grietjen Jans uit Oudeschild, die haar vrijer voor de rechter heeft gedaagd omdat hij niet met haar wilde trouwen. Het verslag van de rechtbank, de schepenrol, ontbreekt weliswaar in deze periode, maar de gang van zaken is goed te herleiden uit enkele notariële aktes die Grietjen en haar weigerachtige geliefde hebben laten opstellen en die wel bewaard zijn. Antjen Cornelis van 40 getuigt dat ze een keer aanwezig was in het huis van Jan Fierens en daar uit de mond van Pieter Pietersz Plomp zelf had gehoord: “Hoor eens Grietjen, dat ik bij je geslapen heb ontken ik niet, ik wil mijn ziel niet voor de duivel brengen. Tijdens onderzoek voor mijn boekje 'De branden van 1696' viel me de bijzondere rol op die vroedvrouwen rond 1700 speelden als getuigen in een aantal trouwbelofte-processen. Ik verzamelde wat voorbeelden en al gauw had ik te veel materiaal om in mijn boekje op te nemen. Dat was jammer, want de verhalen zijn de moeite waard. In het klein een echte expositie van Texel en de Texelaars plaatjes.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 28