Nummer 141, december 2021 18 Historische Vereniging Texel verrezen, dan aan de overzijde. Op de hoek van de straat en de Witte Kruislaan is in 1912 op nr. 42 een villa gebouwd ‘Villa Eden'. Deze villa was gebouwd door Cornelis Boon, die de eerste Texelse projectontwikkelaar werd genoemd. Hij legde de Witte Kruislaan aan en bezat veel grond in die omgeving tot voorbij de Schoonoordsingel. Naderhand kwam de familie Keijser (‘Kees van Herman') in de villa wonen. Er gaat het verhaal dat Rijk, gedurende de mobilisatie 1914/'18, zijn diensttijd moest doorbrengen in Den Haag bij de Koninklijke Stallen. Daar stond ook de Gouden Koets gestald. Meermalen zouden Rijk en zijn kompanen in de koets een toast op Koningin, Vaderland en henzelf hebben uitgebracht! toen een twee-onder-een-kap woning gebouwd aan De Zes. Naderhand is daar de familie Bakker (van de Luitenant) komen wonen. De huidige De Zes kon je zien als het einde van de oude Kogerstraat. Intussen werd die verder ontwikkeld. De straat werd breder, het Esperantomonument was in 1937 opgericht in een plantsoen, dat wat allure aan de omgeving gaf. Achter het plantsoen werden woningen gebouwd (nrs.19 en 21) waar in mijn jeugd de hoofden van de MULO en de Landbouwschool (de families Steenhuis, Jouwersma, de Winter, Smink, Van de Ban en Laan) woonden. Het volgende pand (23) was de woning en de timmermanswerkplaats van de familie Daalder. In de oorlog kon je bij Daalder klompen laten maken. Aan de even zijde van de Kogerstraat is de grens van de oude en de nieuwe straat te zien bij de huidige Burgerhoutstraat tegenover De Zes. Toch is tussen Burgerhoutstraat en Witte Kruislaan eerder bebouwing Op nummer 40, in een kleine woning, ingeklemd tussen de villa en woonhuis 38, woonde de huisschilder Rijk. Rijk had een werkplaatsje in de straat op nummer 10. Rechts naast het Esperantomonument het dubbele woonhuis waar tegelijkertijd en na elkaar diverse schoolhoofden woonden. Rechts daarnaast de woning en werkplaats van de familie Daalder. Het lage hekje voor het plantsoen was voor de kinderen een geliefde evenwichtsbalk. Het was een hele kunst om het hele traject in balans af te leggen.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 20