Nummer 141, december 2021 Historische Vereniging Texel 17 In het woonhuis nummer 17 woonde 'buurvrouw' Kooiman. Maar het was daar wat ingewikkelder, omdat in het huis ook de plaatselijke Organisation Todt, de OT was gevestigd. De Duitse OT organiseerde de bunkerbouw op Texel. Achterin het huis woonde mevrouw Eecen met twee zoons Kees en Aadje. En later kwam hier Leen Kuiper wonen, die op Texel vermaard was als buikspreker met zijn pop Bartje. Op nummer 13 woonde de familie Dijt en later de familie van Heerwaarden. Volgens het Boerderijenboek is het pand tot 1915 agrarisch gebruikt en daarna als woonhuis. Op nummer 15 was de slagerswinkel van de gebroeders De Boer. Naast het pand was een smalle steeg naar de slagerij waar de dieren, vaak varkens, met veel misbaar en gekrijs doorheen moesten om geslacht te worden. De jeugd probeerde dan een varkensblaas te bemachtigen die, opgepompt, kon dienen als voetbal. Aan een pad, wat nu De Zes heet, werden in de oorlogstijd een viertal huizen gebouwd. Daar woonden de families Huijsman, Graaf, De Graaf, Bakker en Koorn. Na de oorlog, toen veel mensen emigreerden, had ook de familie Graaf besloten om naar Zuid-Afrika te verhuizen. Graaf timmerde een gigantische kist om het huisraad in te verschepen want containers waren er toen nog niet. Nog weer later, na een tijdelijk houten gebouwtje van de Rijkspolitie, is er nog een dubbele woning gebouwd waar de families Jouwersma, Bakker en Gerrits woonden. Over deze woning is nog een verhaal te vertellen: In de jaren vijftig was er een slagzinwedstrijd van een wasmiddelenmerk, dat als slogan 'wast witter' voerde en waarbij de winnaar een woning kon winnen. 'Als Witte de With van Radion had geweten, dan had hij vast Witter dan Wit geheten”, zo luidde de slagzin waarmee de zoon van de familie Jouwersma de prijs won. Echter, Jouwersma jr had juist een nieuwe woning toegewezen gekregen en speelde de prijs door aan zijn ouders. Samen met de familie Gerrits is Links de Oudheidkamer, rechts daarnaast de kruidenierswinkel van Jonker en verderop de zuivelwinkel van de 'Eendracht'. Daartussen de garage en werkplaats van Arie Kievit. Vervolgens het glop, het voorhuis met windveer van de stolp van Keijser van de 'zweef' en daarna de woning van de familie Dijt/van Heerwaarden. Rechts op de foto het voorhuis van de woning van Kees van Corry Keijser waar zijn moeder en later de familie Maat woonde. Naast nummer 17 lag een stukje weiland, dat al jaren lang werd gebruikt voor manifestaties of evenementen in de open lucht. Het Leger des Heils uit Den Helder kwam daar op Hemelvaartsdag opwekkingsbijeenkomsten houden met muzikanten. Soms kwamen er acrobaten. De gymnastiekvereniging gebruikte het als oefenweide, toen het gymnastieklokaal in de Molenstraat buiten gebruik was. En in de oorlog lag er bouwmateriaal, stenen en palen van de OT. Later is op dit land de doopsgezinde pastorie gebouwd. was ook toen aan de orde, dankzij de krappe ruimte. Huizinga stalde zijn vrachtauto in een garage/schuur naast het winkelpand. Tussen de nummers 7 en 9 was een glop, dat toegang gaf tot de achterkant van de Hogerstraat. Nummer 9 een stolp met voorhuis en een extra achter-woning met schuur, was de woning van de familie Keyser. In de achter-woning woonde de familie Van Zeylen. Jan van Zeylen werkte bij Kievit en was daar de taxichauffeur. Kobus Keijser van de 'Zweef' was kermisexploitant en had een zweefmolen, waarmee hij 's zomers de kermissen in Noord-Holland af ging. De zweefmolen werd in de winter opgeslagen in de schuur achter het pand. In het voorhuis woonde de ouders van Kobus, Sijbrand Keijser, die getrouwd was met Geertje Boon, een tante van mijn vader. Later is hier de familie Kok uit Oudeschild komen wonen. Jacob Kok was vishandelaar en liet het voorhuis verbouwen tot viswinkel.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 19