wr; - y I Rnl r \T*Wfc- J’n TV. Z Nummer 141, december 2021 10 Historische Vereniging Texel In Holland werden deze gouden munten 'mottoens' genoemd, afgeleid Franse woord voor schaap, in dit geval bedoeld als het Lam Gods. St. Nicolaas, beschermer van zeelieden, redt een schip in nood. Gebr. Limburch, Très riches heures du Duc de Berry, omstreeks 1510. van hun officiële naam mouton d'or. Mouton is het Andere kooplieden waren minder fortuinlijk. Ze waren afkomstig van Gotland, wat toen onder de Deense koning viel. Na hun stranding in oktober 1374 werd hun geborgen lading bont begin 1375 van Texel naar Schoonhoven gebracht, door Blois verbeurd verklaard en ten eigen bate verkocht. Dat had een reden. Blois ging in 1362 voor de eerste keer ter kruisvaart, naar de streek rond het huidige Gdansk. Die werd al gedurende een eeuw gekoloniseerd en gekerstend door de ridders van de Duitse Orde. Daar werd Jan van Blois tot ridder in de Duitse Orde geslagen. Zijn proviand, paarden, huisraad en andere bezittingen die hij daar nodig dacht te hebben, werden met twee schepen via de Sont vervoerd. In Schonen (Zuid Zweden) werd een van zijn schepen met proviand en huisraad door de koning van Denemarken geconfisqueerd. Twaalf jaar later diende, na het vergaan van schepen voor Texel, de verkoop van het bont van de Gotlandse handelaars als (gedeeltelijke) compensatie daarvoor.20 wagenschot geborgen. Dat werd op Texel verzameld en gestapeld. Iemand die zich rechtsvolger van Cueraedsson noemde, meldde zich en verkocht het hout aan rentmeester Gerrit van Oosterwijk. Betaling en levering zouden later volgen, maar de verkoper kwam niet terug. Vervolgens verscheen als koper een Jacop Heinrixsoen uit Kampen die vertelde namens de hofmeier van Pruisen en van de stad Koningsbergen te komen.21 De met hem gesloten koop werd wel afgehandeld. St. Nicolaas kan niet alle rampen afwenden Op St. Lambrechtsmisse, 17 september 1367, vergingen meer dan 26 schepen, zo schreef rentmeester Gerrit van Oosterwijk vanaf Texel en hij stuurde een bode te paard naar Schoonhoven met een verzoek om assistentie. De bode vertrok van Texel, ging per schip naar Huisduinen, voer vervolgens over het Heersdiep naar Callantsoog en reed via Petten en [Bever]Wyc naar Schoonhoven. Jan van Buren en Jan van Langerak, adviseurs van Jan van Blois, reden enkele dagen later met rentmeester-generaal Jannes Tolner en de schrijver Jacob naar Texel om de schade te inspecteren en op papier te zetten. De goederen werden geborgen op Texel en Vlieland. Van de kogge van Aernd Cueraedsson uit Koningsbergen, die met alle opvarenden verdronk, werden 7600 stuks f’. W hi

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 12