Geraadpleegde literatuur Geraadpleegde archieven Nummer 140, september 2021 Historische Vereniging Texel 7 Hoe Jan Schrama verder de oorlog is doorgekomen, blijft gissen. Het eerste oorlogsjaar en zijn laatste levensjaar stonden in ieder geval in het teken van de strijd voor het vaderland. Waarvan acte. april-mei 1945. Een militair-historische gids, NIMH, Van Wijnen, geen plaats, 2016 Amsterdammertjes in oorlogstijd, Gelein Jansen Geraadpleegde websites Digibron.nl InfoNu.nl, Mh1903, Augustus 2016 Texelincijfers/ TXL databank Wikipedia Noten 1In het Bevrijdingsnummer 2020 van de HVT schrijft Harry de Graaf dat Burgemeester de Vries de drie mannen voor fusillade heeft behoed. Bij Van der Vlis komt de waarschuwing voor de Mok van de NSB'er in zijn gezelschap. 2Van der Vlis 3Blom en de Winter 4De foto uit vaders lade was vaag. Het Luchtvaart en Oorlogsmu seum Texel had in het archief een vergelijkbare foto met als titel De motorordonnans van de BS en is van betere afdrukkwaliteit. Het zijn dezelfde rijders in een iets andere opstelling. 5H. de Vries, Opstand op Texel kost duizenden levens, Terdege, 4 april 1985, via website Digibron.nl 6Gelein Jansen en Texelse Courant in Regionaal Archief Alkmaar 7Texelse Courant Overlijdensberichten Regionaal Archief Alkmaar/personen 9Brief Ministerie van Oorlog d.d. 3 november 1948, privé archief Schrama 10Van Dienst woonde om de hoek in de Kogerstraat en was betrok ken bij het wel en wee van de familie, wat blijkt uit de condole ancebrief die hij naar de familie stuurde naar aanleiding van de rouwadvertentie van oma in de Texelse Courant: Hij beschrijft haar daarin als "een grote vrouw die harde slagen heeft meege maakt en die ongebroken is gebleven. En wat heeft zij gewerkt voor haar gezin zoals geen ander gedaan heeft. Onbegrijpelijk dat een mens zoiets kan volbrengen!”. "Brief Ministerie van Oorlog d.d. 6 november 1950, privé archief Schrama 12Wikipedia, Defensie van Nederland Geraadpleegde tijdschriften/kranten Texelse Courant, IJmuider Courant, Tijdschrift Terdege, Tijdschrift Historische Vereniging Texel J. A. van der Vlis, Tragedie op Texel, H.J.W. Becht, Amsterdam, 1951 Serge Blom en Rolf de Winter, De Georgische muiterij op Texel, Privé-collectie Schrama Bureau Registratie en Informatie Ontslagen Personeel van het Ministerie van Defensie (Briop) Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH), NL-HaNa, BRIOP, 2.13.208 inv.nr. 4393, Gevechts- en actierapporten gewest 14. Zuid-Holland-Zuid Regionaal Archief Alkmaar, Militair Register via archieven.nl/ personen/militaire pagina's, Lichting1940 pagina 301 t/m 316, Lichting 1939 pagina 284 t/m 297, Lichting 1938 pagina 258 t/m 272 Met dank aan Gelein Jansen, Jan Nieuwenhuis van het LOMT, Serge Blom van het Ministerie van Defensie, Carin Kerstens van de afdeling Informatiebeheer/MinDef, Anita Pennock, An neke Schrama, Gerrit Gerrits, Ellie Heerschap, Annemarieke de Vries en Joost Bruinsma van Stichting De Greb. Rinse Wassenaar, Jan Barhorst, Leendert Quartel, Haye de Jong en Arie Kager, allen met de toevoeging ‘als paar- denoppasser/verzorger'. Van de lichting 1940 staat bij het 3e Regiment ook ingelijfd Cor van Heerwaarden, bij de 1e ploeg en met als toevoe ging ‘Bereden'. Jans tuniek lijkt dan wel een wielrijdersjas te zijn geweest, ook de Wielrijders werden tot de Bereden Wapens gerekend. Maar Cor was hoefsmid, dus hij kan ook best bij de ruiterij hebben gezeten. Het is dezelfde jongeman die fietsend naast Jan op een foto staat, die ook nog boven tafel kwam. Daar zijn ze beiden twintigers. Als ze dus al geen vrienden waren vóór de oorlog, zal het samen strijden zeker een band hebben gesmeed. Jan Schrama en Cor van Heerwaarden, privé collectie familie Schrama.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 9