Nummer 140, september 2021 4 Historische Vereniging Texel Het weduwenpensioen van oma Schrama Jan was in dienst geweest als motorordonnans van de BS en zo stond hij ook op de loonlijst van de Nederlandse Staat, getuige de correspondentie van oma Schrama met het Ministerie van Oorlog, waarin zij vraagt om een wedu wenpensioen. naam staat vermeld op het monument De Goede Herder bij de Algemene Begraafplaats, dat is onthuld in mei 1961. Jan Schrama ter hoogte van de Oudheidskamer en net voorbij Kogerstraat 3, destijds het winkeltje van mevrouw Jonker. Daarnaast was de garage/fietsenstalling van Kievit gevestigd, je ziet een auto naar buiten rijden. Nu zitten daar het antiekwin- keltje en de Hap Hum. Daar voorbij was de zuivelwinkel van de Eendracht genaamd het Filiaal, nu de Pizzeria. De vrachtwagen met melkbussen is van IJssie Witte. Daarachter de schuur waar nu het bloemenwinkeltje zit en het glop. Voorbij de Vogelenzang een stolp van Sijp Keijser van de zweef. En dan het landje van Roeper. En zo verder. Het straatje is bij elkaar gepuzzeld door H. Roeper Jaczn. en Gelein Jansen. Oma had aannemelijk kunnen maken dat Jan, die nog thuis had gewoond, de kostwinner was van het gezin. Opa Gerrit was immers al lang overleden en broer Jaap ging trouwen en het huis uit. Het Ministerie van Oorlog oordeelde echter dat de doodsoorzaak van oom Jan niet het gevolg was van de uitoefening van zijn functie en weigerde in 1948 het pensioen.9 Oma tekende bezwaar aan en maakte daarbij gebruik van een verklaring van onvermogen van de burgemeester, om zo de leges van 5,-- die vereist was om beroep aan te tekenen, niet te hoeven betalen. Diverse medische commissies bogen zich over het bezwaar en meenden dat er, omdat er als gevolg van de oorlog geen vaccin voor de ziekte beschikbaar was geweest, wél een verband bestond. Oma moet bij deze procedure zijn geholpen en het is aannemelijk dat de hulp kwam van A. van Dienst, destijds hoofdcommies bij de gemeente.10 Twee jaar later wordt het pensioen alsnog toegekend.11 In de Pensioenwet voor de landmacht werd de pensioengrondslag in 1947 gesteld op 2002,--. Daar van werd 40% toegekend en met terugwerkende kracht uitgekeerd, zijnde 801,-- per jaar. Oma moest er dus wel bij werken. Maar zo heeft Jan postuum in het onderhoud van het gezin kunnen bijdragen. De foto is op de achterzijde gedateerd 1944 en Jan leek mij hier dus in functie als marechaussee. Maar hoe was dan de relatie met de bezetter? “Je had NSB-marechaussees, maar je had ook goede marechaussees”, zegt Gelein Jansen. Maar de veronderstelling dat Jan diende bij de marechaus see was eigenlijk een slag in de lucht geweest. Inmiddels was het meinummer van de HVT uitgekomen. Daarin stond Nan Huisman, afgebeeld in een uniform dat veel meer gelijkenis vertoonde. Verwarrend, maar gelukkig was daar Gerrit Gerrits. Hij bestempelde het pak als dat van de Huzaren en plaatste de foto daarmee in de periode van de mobilisatie in plaats van in 1944. Te zien zijn de ke pie met de biezen, de hoge beenkappen en het leren kruis, wat zou duiden op de cavalerie. Op een van de epauletten zag Gerrits het kenmerk van het 3e Regiment Huzaren aan gebracht, van welk Regiment er zo'n 1000 man waren op geroepen bij de mobilisatie in 1940. Hij hield ruggenspraak en concludeerde dat het hier bovendien ging om een zogenaamd “proefuniform”, waarvan er maar heel weinig waren gemaakt. Dit was te zien aan de liggende kraag, die de staande eventueel zou gaan vervangen. Gerrits vertelde dat er in Nederland nog steeds een levendige handel is in uniformen en parafernalia uit de Tweede Wereldoorlog en dat van dit type proefuniform er hoogstens tien op de markt zouden zijn, en dan waarschijnlijk ook nog met een nagemaakte en dus vervalste kraag. Mocht het uniform nog te vinden zijn, dan zou dat nu zeker 10.000,-- op brengen, dacht Gerrits! Ook Serge Blom herkende het uniform als dat van de Huzaren. En Joost Bruinsma van Stichting De Greb schrijft na bestudering: “We kunnen zo niet goed zien wat er voor embleem op het patje op de kraag staat. Maar het tuniek- jasje lijkt er een van de Wielrijders. En de laarzen zijn De foto van Jan in uniform Mijn nicht Anita stuurde een foto van Jan in uniform, die zij had opgediept uit de spullen van haar moeder, Jans jongste zus. Nu ik wist van zijn deelname aan de BS, leek het logisch om ook uit te zoeken waar hij in de oorlog had gediend. Ik begon met de Texelse Courant. In de editie van mei 2020 over 75 Jaar Bevrijding staat een foto afgedrukt, waarop een marechaussee is te zien die burgemeester De Vries als arrestant wegleidt. Hij draagt een vergelijkbare hoge pet.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 6