BEVEL Texel, 6 April 1945. De inderdistrlctscommandant Texel. Nummer 140, september 2021 Historische Vereniging Texel 3 Motorordonnans Binnenlandse Strijdkrachten, haven Ouderschild, april 1945, collectie LOMT. 1 Herman Kooger, 2 Bob Kuijper, 3 Cor Schuijl, 4 onbekend, 5 Arie Huizinga, 6 dhr. Ran, 7 Jan Schrama, 8 onbekend, 9 marechaussee Van Dijk 10 Ab Zielman. ALLE mannelijke personen dienen zich zoo spoedig mogelijk te melden op Teda bij Hoofdman Loladse. Niet naleving vai dit bevel wordt zwaar gestraft. E3 Huug Snoek meldt: “Het volle bombardement op Den Burg kwam om vier uur in de middag. In twintig minuten tijd werden 1800 granaten afgevuurd. De NSB'ers hebben we toen maar weer losgelaten.”5 Op De Vlijt werd een kleine 500 man geïnterneerd, Texelaars en overkanters. al de eerste granaten, afge schoten vanuit Den Helder. De mannen verscholen zich in de bunkertjes en hielden het verder voor gezien. Maar de mare was al vroeg in de ochtend rondgegaan en Congladze was met zijn mannen al lang in Oude- schild.3 Of dit Jans eerste daad was of dat hij al eerder deel uitmaakte van het verzet is niet duidelijk. Coll. NIOD. Feit is dat hij een maand later werd gevraagd door Jaap Keijzer als BS-motorordonnans. De Binnenlandse Strijdkrachten Op de foto staat Jan met leren jas en helm, goed geëqui peerd voor het verbindingswerk op de motor. De foto is waarschijnlijk gemaakt op de Texelse Bevrijdingsdag, 20 mei, want vanaf die dag werd de BS ingezet om de orde te handhaven onder het bevel van Jaap Keijzer, de tweede man uit het verzet.4 De geallieerde troepen stonden nergens toe dat de BS de Duitsers ontwapende, dat was aan henzelf, aan de bevrijders. Bij de Duitse capitulatie was dit afgesproken. En zo gebeurde het dat er op Texel nog bataljons Duitsers gewapend rondliepen van de dag van de capitulatie totdat de Canadezen op het eiland arriveerden. Dit terwijl ook de overlevende en ondergedoken Georgiërs weigerden hun wapens neer te leggen. Beide partijen schoten op elkaar als ze de kans kregen. De BS commandant W.J. Kelder had het burgerlijk bestuur ter hand genomen en aan de BS- voorman Jacob Keijzer opdracht gegeven om de Georgiërs en Duitsers uit elkaar te houden totdat de Canadezen kwamen.6 Tenslotte wachtte de BS nog een speciale opdracht. In de Texelse Courant van 23 juni 1945 wordt beschreven hoe zij samen met het Rode Kruis de 500 Amsterdammertjes op de Dokter Wagemaker inscheepten, zodat deze eindelijk weer naar huis konden.7 Jan was daar al niet meer bij. Voor hem was het werk voor de BS van korte duur. Op dat moment heerste er een difteriegolf op Texel, die hem op 6 juni 1945 fataal werd. Hij werd als actief BS'er op de lijst gezet van personen die waren omgekomen in de oorlog. Daar staat overigens op aangetekend dat Jan gewond terugkwam uit Duitsland en aan zijn verwondingen is overleden, wat niet strookt met de in het register vermelde doodsoorzaak bij de aangifte van zijn overlijden.8 Jans Nadat de Canadezen op Texel waren gearriveerd, werd Kamp Vliegveld Vlijt ingericht en kon de BS de gevangen neming van NSB'ers en collaborateurs hervatten. Vier weken eerder, in de vroege ochtend van de opstand, was de BS daar al mee begonnen De Georgiërs hadden toen alle NSB'ers willen liquideren, maar de BS vond dat dat te ver ging en sloot hen op in het raadhuis van Den Burg. Na de middag arriveerden Duitse hulptroepen vanuit Den Helder die meteen de Zuidbatterij heroverden. Verzetsman f’Tï 1

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 5